Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toparlanmaya Başlayan Singapur Ekonomisi 3Ç20’de %7 Küçüldü

Singapur ekonomisi, ikinci çeyrekteki yüzde 13,2’lik düşüşün ardından üçüncü çeyrekte yüzde 7 oranında küçüldü. Detaylar aşağıda;
Toparlanmaya Başlayan Singapur Ekonomisi 3Ç20’de %7 Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur ekonomisi, üçüncü çeyrekte imalat sektörünün desteğiyle önceki üç aylık devre kesici dönemin sıkıntılarından toparlandı. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın (MTI) bugünkü açıklamasına göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde ekonomi önceki çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış bazda yüzde 7,9 oranında büyüdü.

Böylelikle Singapur ekonomisi 2Ç20’deki yüzde 13,2’lik düşüşünden toparlanmış oldu. Yıllık bazda ekonomi, ikinci çeyrekteki yüzde 13,3’lük daralmadan daha iyi bir şekilde yüzde 7 oranında küçüldü. Ancak iyileşme, Eylül çeyreğinde 3. ardışık daralma tahminlerinin gerçekleşmesinin önüne geçemedi.

Singapur ekonomisinin üçüncü çeyrekte iyileşen performansı, 7 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında uygulanan kısıtlamaların ardından başlayan aşamalı yeniden açılışla birlikte geldi.

Söz konusu dönemin sektörel performansına bakıldığında imalat sektörünün üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2 büyüdüğü görüldü.
Singapur GSYİH 3Ç20
Kaynak: MTI

Bu, bir önceki çeyrekteki yüzde 0,8’lik daralmanın tersine döndü. Sektörün büyümesi, elektronik ve hassas mühendislik kümelerindeki çıktı genişlemeleri ile desteklenirken bu da yarı iletkenlere ve yarı iletken üretim ekipmanına yönelik güçlü küresel talepten kaynaklandı.

Bir önceki çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış bazda, imalat sektörü ikinci çeyrekteki yüzde 9,1’lik daralmadan sonra yüzde 3,9 büyüdü. İnşaat sektörü, üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 44,7 küçülerek, önceki çeyrekteki yüzde 59,9’luk düşüşü genişletti. Üçüncü çeyrekte inşaat üretimi, inşaat faaliyetlerinin yavaşça yeniden başlaması nedeniyle zayıf kaldı.

Çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış bazda ise inşaat sektörü yüzde 38,7 büyüdü. Bu, ikinci çeyrekte kaydedilen yüzde 59,4’lük keskin daralmadan sonra güçlü toparlanma anlamına geldi. Yıllık bazda, ekonomi yüzde 7 küçüldü ve bu, ikinci çeyrekteki yüzde 13,3’lük düşüşün ardından çarpıcı bir iyileşmeye işaret etti.

Bununla birlikte, Reuters’ın anketinde yıllık bazda yüzde 6,8’lik küçülme tahmininden biraz daha kötü geldi.

MTI, yüzde eksi 5 ila yüzde eksi 7 arasındaki tüm yıl GSYİH tahmin aralığını revize etmedi. MTI açıklamasında; “Singapur ekonomisinin üçüncü çeyrekte iyileşen performansı, devre kesicinin ardından ekonominin aşamalı olarak yeniden açılmasının ardından geldi” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu