Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur Hükümeti 8 Milyar Doların Üzerinde Yeni Paket Açıkladı

Singapur Maliye Bakanı, hükümetin Covid aşılama programlarını ve etkilenen ekonomik segmentleri desteklemek için 11 milyar Singapur doları değerinde yeni bir mali paket açıkladığını duyurdu.
Singapur Hükümeti 8 Milyar Doların Üzerinde Yeni Paket Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur hükümeti bugün merakla beklenen bütçesini açıkladı. Buna göre hükümet Covid aşılama çabalarını desteklemek için 11 milyar Singapur doları değerinde yeni bir mali paket duyurdu.

Yıllık bütçe konuşmasında fonların nasıl kullanılacağını açıklayan Maliye Bakanı Heng Swee Keat, paketin yaklaşık 4,8 milyar Singapur dolarının halk sağlığı ve güvenli yeniden açılış önlemleri için harcanacağını belirtti.

Singapur hükümeti geçen yıl salgının darbesini hafifletmek için 90 milyar Singapur doları (GSYİH’nİn yaklaşık %20’si) taahhüt etti.
Singapur 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Statistics Singapore

Heng, merkez bankasının parasal desteğiyle birlikte bu önlemlerin, Singapur’un daha kötü bir resesyondan kaçınmasına, iş kayıplarını önlemesine ve eşitsizliği azaltmasına yardımcı olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta Singapur Maliye Bakanlığı’nın sitesinde yer verilen Heng’in raporu, Singapur 2020 bütçesinin ekonomik büyümeyi 5,5 puan desteklediğini savunmuştu.

CNA’dan alınan bilgilere göre Heng Swee Keat, işçilerin maaşlarını sübvanse ederek işlerin sürdürülmesine yardımcı olan İş Destek Programı’nın (JSS), COVID-19’dab ağır etkilenmeye devam eden sektörler için genişletileceğini söyledi.

Heng, bunun 11 milyar dolarlık paketin parçası olduğunu belirterek; işçileri ve işletmeleri desteklemeye devam etmek, halk sağlığını korumak ve hala stres altında olan sektörlere hedefli yardım sağlamak olmak üzere 3 ana konuya odaklanacağı bildirdi.
Singapur Göstergesi 16 Şubat
Grafik: MarketWatch

“Şimdiye kadar İş Destek Programı’na 25 milyar Singapur doları taahhüt ettik ve 155.000’den fazla işvereni 17 aya kadar destekledik. Mevcut dilim, çoğu sektör için Mart 2021’e kadar ücretleri karşılamaya devam edecek” dedi.

Ekonomi toparlanırken bile bazı sektörlerin baskı altında kaldığını aktaran Heng, bu nedenle hükümetin dayanıklılığı sürdürmek ve büyüyen alanları desteklemek için desteği adapte edeceğini de belirtti.

Singapur göstergesi FTSE Straits Times Endeksi, bugüne 2,935 seviyelerinden hafif yükselişle başlarken Singapur saatiyle 16:30 sularında yüzde 0,25 artışla 2,938 seviyelerinde seyrediyor. Önceki kapanış 2,931.52 iken endeksin yıl başından bu yana kazancı yüzde 3,34.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu