Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur 3Ç20 GSYİH’si Daha Az Küçülürken Görünüm Revize Edildi

Singapur’un 3Ç20 GSYİH düşüşü yukarı yönlü revize edilirken ekonominin 2021’de büyümeye döneceği tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
Singapur 3Ç20 GSYİH’si Daha Az Küçülürken Görünüm Revize Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın (MTI) bugünkü açıklamasına göre ekonomi üçüncü çeyrekte bir yıl önceye kıyasla yüzde 5,8 daraldı. Rakam, Ekim ayındaki yüzde 7’lik küçülmeye işaret eden ilk tahminlerden daha iyi gelirken üçüncü çeyrek ekonomik performansı aynı zamanda ikinci çeyrekte kaydedilen yıllık yüzde 13,3 daralmadan da iyiydi.

Çeyreğe göre mevsimsellikten arındırılmış bazda Singapur’un gayri safi yurtiçi hasılası veya GSYİH’si Eylül’de sona eren üç ayda ikinci çeyrekteki yüzde 13,2’lik daralmadan toparlanarak yüzde 9,2 arttı.

Singapur ekonomisinin gelişen performansı, 7 Nisan-1 Haziran 2020 tarihleri arasında uygulanan Devre Kesici’nin ardından üçüncü çeyrekte faaliyetlerin aşamalı olarak yeniden başlatılması ve kilitlenmelerden çıkan büyük ekonomilerdeki toparlanma zemininde geldi.

Veriler üzerine MTI, Singapur GSYİH büyümesinin 2020’de yüzde -6,5 ila -6,0 ve 2021’de +4,0 ila +6,0 aralığında gerçekleşmesinin beklendiğini duyurdu.
Singapur GSYİH
Kaynak: MTI

Yeni tahminler, Singapur ekonomisinin 2020’de bir yıl öncesine göre yüzde 6 ile yüzde 6,5 aralığında küçülmesinin beklendiğini söyledi. Bu, önceki resmi tahmin aralığı olan yüzde 5 ila yüzde 7 daralmadan daha dar aralıkta gelirken ülkenin beklenen en kötü ekonomik durgunluğu gerçeği değişmedi. Önümüzdeki yıl beklenen %4 ile %6 büyümeye ilişkinse şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki yıl Singapur ekonomisindeki toparlanmanın kademeli olması bekleniyor ve bu büyük ölçüde küresel ekonominin nasıl performans gösterdiğine ve Singapur’un yerel COVID-19 durumunu kontrol altında tutmaya devam edip edemeyeceğine bağlı olacak.”

Öte yandan yapılan açıklamaya göre mal üreten endüstriler, yıldan yıla %10 büyüyen imalat önderliğinde hizmet sektörlerinden daha iyi performans göstermeye devam etti. Ancak inşaat faaliyetleri, daralmanın art arda üçüncü çeyreğini kaydederek bir yıl öncesine göre %46,6 oranında küçüldü.

Hizmetler alanında parlak bir nokta olan finans ve sigorta sektörü yıldan yıla %3,2 büyürken sektörde en kötü performansı gösteren taşıma ve depolama, bir yıl öncesine göre %29,6 daraldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu