Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2Ç20’de %41’lik Rekor Düşüş Kaydeden Singapur Ekonomisi Resesyona Girdi

Singapur ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 41,2’lik daralmayla, kayıtlardaki en büyük düşüşünü kaydetti. Resesyona giren ülkenin GSYİH verilerine ilişkin detaylar şu şekilde;
2Ç20’de %41’lik Rekor Düşüş Kaydeden Singapur Ekonomisi Resesyona Girdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 4,7 küçülen Singapur ekonomisi, genişletilmiş kilitlemenin işletmeleri kapatması ve perakende harcamalarını azaltmasıyla resesyona girdi.

Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın (MTI) bugünkü açıklamasına göre gayri safi yurt içi hasıla önceki üç aylık dönemden yıllıklandırılmış olarak yüzde 41,2 azaldı. Bu rakam kaydedilen en büyük üç aylık daralma olarak ifade edildi. İkinci çeyrekte yıllık bazdaki daralma ise yüzde 12,6 olarak bildirildi.

Düşüşün nedeni COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için 7 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar uygulanan Devre Kesici önlemler olarak gösterildi.

Söz konusu dönem, gereksiz hizmetlerin askıya alınması, çoğu işyeri tesisinin kapatılmasını, küresel ekonomik gerileme ortasında zayıf dış talebi içeriyordu.
Singapur 2ç20 GSYİH
Kaynak: MTI

Mevsimsellikten arındırılmış yıllık esasa indirgenmiş bazda bir önceki çeyrekten ise yüzde 41,2 daraldı. İmalat sektörü ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,5 büyürken, bu bir önceki çeyreğin yüzde 8,2’lik büyümesinden daha yavaş geldi.

Çeyreklik dönemindeki büyümenin başlıca nedeni, biyomedikal imalat kümesi oldu. Diğer taraftan devre kesici döneminde zayıf dış talep ve işyeri kesintilerinin, kimyasallarda çıktı, ulaştırma mühendisliği ve genel imalat kümeleri üzerinde baskı yarattı.

Bir önceki döneme göre mevsimsellikten arındırılmış yıllıklandırılmış bazda imalat sektörü yüzde 23,1 oranında küçülerek önceki çeyrekteki yüzde 45,5’lik genişlemeden sert düştü.
Singapur 13 Temmuz Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

İnşaat sektörü yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 54,7 daralırken önceki çeyrekteki yüzde 1,1’lik düşüşten önemli bir bozulmayı temsil etti. Devre kesici önlemleri nedeniyle inşaat üretimi zayıflarken bir önceki döneme göre mevsimsellikten arındırılmış yıllıklandırılmış bazda yüzde 95,6’lık düşüş yaşandı.

Endüstri üreten hizmetler ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 13,6 oranında daralırken bir önceki çeyrekteki yüzde 2,4 düşüşten daha sert gerileme oldu. Hizmetler dahilinde, konaklama ve hava taşımacılığı sektörü gibi turizmle ilgili sektörler küresel ve yurt içi seyahat kısıtlamalarından ciddi şekilde etkilendi.

Toptan ticaret ve su taşımacılığı gibi diğer dışa dönük hizmetler sektörleri de Covid nedeniyle dış talepteki düşüşten olumsuz etkilendi. Öte yandan gıda hizmetleri, perakende ve iş hizmetleri gibi yurt içi hizmet sektörleri de devre kesici önlemlerden nasibini aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu