Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Kasım’da %1 Arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endekslerinin Kasım dönemine ait değerleri açıklandı.
İnşaat Sektöründe Güven Endeksi Kasım’da %1 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kasım 2021 dönemine ait sektörel güven endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre güven endeksi hizmet sektöründe %0,7 azalırken, perakende ticaret sektöründe %0,6 ve inşaat sektöründe %1,0 arttı.

Ekim ayında 120,3 değerinde olan hizmet sektörü güven endeksi Kasım’da %0,7 oranında azaldı.
Sektörel Güven Endekslerinin Kasım Değişimleri
Kaynak: TÜİK

Bu düşüşün ardından hizmet sektöründe güven endeksi 119,4 değerini aldı. Son üç aylık dönemde iş durumu endeksi %1,2 azalarak 123,2, hizmetlere olan talep endeksi %1,5 azalarak 117,3 oldu. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi %0,7’lik artışın ardından 117,8 değerini aldı.

Kasım ayında perakende ticaret sektörü güven endeksi 121,9 oldu. Bir önceki aya kıyasla %0,6 artan endeksin alt bileşenlerine bakıldığında son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar endeksi %2,3 azalarak 130,4 seviyesinde gerçekleşti. %4,4 artış gösteren mevcut mal stok seviyesi alt endeksi 99,8 olurken, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi endeksi %0,9 artışla 135,5 açıklandı.

Kasım ayında inşaat sektöründe güven endeksinde iyileşme gerçekleşti. Bir önceki ay 92,7 olan endeks %1 artışın ardından 93,6’ya yükseldi. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi %0,4 artış ile 81,8, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise %1,5 artışın ardından 105,5 oldu.

Bu sektörde yer alan girişimcilerin %55,3’ü faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir faktör olmadığını bildirdi. Geri kalan %44,7’lik kesim faaliyetlerini en az bir temel faktörün kısıtladığını ifade etti. Bunların başında %28,6 ile finansman sorunları yer alırken onu %19,6 ile talep yetersizliği ve %13,3 ile diğer faktörler izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu