Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Schroders/Mackay: “ABD-İran Gerginliğinin Piyasalardaki Etkisinin Bittiğini Söyleyemem”

Birleşik Krallık merkezli varlık yönetim şirketi Schroders'teki bir stratejist, ABD ve İran arasındaki gerginliğin piyasaları etkilemeyeceğine ilişkin düşüncelerin oluşması için doğru zaman olmadığını düşünüyor.
Schroders/Mackay: “ABD-İran Gerginliğinin Piyasalardaki Etkisinin Bittiğini Söyleyemem”
Son Güncelleme: 
Yorum

Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ateşlenen ABD-İran gerginliği bilindiği gibi küresel piyasaları etkisi altına aldı. İki ülke neredeyse savaş çıkarmaya hazırlanırken, ABD’de Wall Street endeksleri hafta içinde rekor yüksek seviyelere ulaşmayı başardı. İran tarafından ABD’nin hava üslerine yapılan füze saldırılarıyla önce yüksek gerginlik ve ardından sakinleşme yaşayan ortam, yatırımcıların risk iştahında geri dönüşe neden oldu.

Fakat durumun bu aşamaya gelmiş olmasının jeopolitik risklerin sona erdiği şeklinde yorumlanmasının doğru bir fikir olmayacağı belirtiliyor.

Jeopolitik RisklerBirleşik Krallık merkezli çok uluslu varlık yönetim şirketi Schroders’in kıdemli piyasa stratejisti Jonathan Mackay, jeopolitik riskleri ele almak üzere katıldığı bir programda görüş bildirdi. Mackay, ona göre tüm şiddetiyle ilerleyen ABD-Irak çekişmesinin sona erdiğine inanmanın güç olduğunu aktardı. Bundan önce jeopolitik riskleri tetikleyen olaylara bakıldığında her birinin piyasadaki belirsizlikleri artırdığının görüldüğüne dikkat çekti.

Son yaşanan gelişmelerle birlikte riskli varlıklara satış geldiğini, buna karşın yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri varlıklara ise ralli geldiğini belirtti. Ardından belirsizlikte en üst seviyelerin görüldüğünü ifade eden Mackay, buna rağmen kendi adına hala belirsizlikte zirvede olunduğuna inanmadığını açıkladı.

Mackay, bu ortamda yatırımcıların ne yapmaları gerektiği hakkında konuştu.

Yatırımcılar Ne YapmalıYatırımcılara öncelikle temel göstergeleri izlemelerini tavsiye etti. “Piyasadaki risk açısından ne için para alıyorsunuz? Geçen yıl bu noktada bulunduğumuz yerle kıyaslandığında bunu söylemek şu noktada çok zor.” dedi ve ardından ticaret savaşı, Brexit meselesi ve ABD-İran arasındaki çatışmanın daha ciddi bir hale gelebileceği ihtimalinin ortasında olduğumuzu hatırlattı. Bu nedenle risk almaya değer bir varlık bulmanın pek de kolay olmayabileceğini söyledi.

Mackay, yatırımcıların tahvillerini değerlendirmesinin mantıklı bir davranış olabileceğini söyledi. 2020’de tahvillerde bir miktar yükselişler olabileceğini fakat yine de bunun sınırlı olacağını aktardı. Getirisi yüksek olan tahvillerde ise değerlenme olmayabileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu