Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Savaş, Goldman ve BofA’nın FED Faiz Tahminini Değiştirmedi

ABD’nin önde gelen yatırım bankaları, FED’in yıl genelindeki faiz artırımlarında değişiklik yapmayacağını düşünüyor. Detaylar haberde…
Savaş, Goldman ve BofA’nın FED Faiz Tahminini Değiştirmedi
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası, FED’in küresel piyasaların seyrini değiştirebilecek faiz kararına dair soru işaretleri artmıştı. Wall Street’in önde gelen bankaları Bank of America ve Goldman Sachs, planda bir değişiklik olmayacağını savunuyor.

Bloomberg’de yer alan rapora göre, ABD merkez bankasının, mevcut faiz oranını yıl sonuna kadar yüzde 0’dan yüzde 2’ye çıkarmasını bekliyor. Bankaların analistleri, artan enflasyon nedeniyle FED’in önceden belirlediği plan doğrultusunda ilerleyeceğini tahmin ediyor.

New York’taki Goldman Sachs stratejisti Praveen Korapathy, Normalleşmenin altında yatan mantığa dair bir değişiklik olmadığını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ülkeye ağırlık veren yaptırımlar küresel büyümeyi frenleyebileceği ancak hammadde fiyatlarındaki artışın enflasyonu tetikleyebileceğinin altı çiziliyor.

Dünya genelinde Rusya’ya yönelik uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle, FED’in sıkılaşma planında yumuşamaya gideceğine dair tahminler yapılıyordu.

Daha önceki tahminlerde Mart ayında 50 puan faiz artışı bekleniyordu ancak savaş gündemi ile fiyatlama 25 baz puana çekildi.

TD Securities Inc, beklenenden daha düşük bir faiz artırımı olacağını ve bu artırımların bir kısmının gelecek yıla kaydırılacağını not düşmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu