Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Nisan’da Bir Önceki Yıla Göre %66 Arttı

Türkiye’nin sanayi üretimi Nisan’da, Mart performansı ile karşılaştırıldığında %0,9'luk düşüş gösterirken, yıllık bazda sert yükseldi.
Sanayi Üretimi Nisan’da Bir Önceki Yıla Göre %66 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı rapora göre sanayi üretimi Nisan 2021 döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %66 artarken, bir önceki aya göre %0,9 azaldı.

Şubat’ta %8,8 artan üretim, Mart’ta %16,6 ile iki katı artış göstermişti.

Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe üretim 2020’nin aynı dönemine kıyasla %25,5 oranında arttı.
Sanayi Üretimi Aylık ve Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Sanayi üretimi yıllık bazda imalat sektöründe %72,3, elektrik, gaz buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımda %26,6 arttı. Diğer kolların hepsinde artış gerçekleşirken en fazla yükseliş %126,3 ile dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

Sanayi üretim endeksi yıllık bazda ara mallarında %65,8, dayanıksız tüketim malında %53,9, enerjide %26,3, sermaye malında %104,6, düşük teknoloji ürünlerinde %70,4, orta düşükte %59,6, orta yüksekte %100 ve yüksek teknoloji grubunda %68,8 arttı.

Bir önceki yıla kıyasla rekor düzeyde artış gösteren üretim aylık bazda aynı performansı sergileyemedi. Aylık en yüksek artış %12,5 ile yüksek teknoloji grubunda meydana gelirken, onu %2,1 ile sermaye malı ve %0,4’le enerji izledi.

En fazla düşüş %4,1 ile madencilik ve taşocakçılığında gerçekleşti. Bir önceki aya göre imalat sanayinde %0,7, elektrik, gaz ve buharda %1,3, ara mallarında %2,1, dayanıklı tüketim malında %0,4, dayanıksız tüketim malında %1,9, düşük teknoloji grubunda %2,1, orta düşükte %0,5 ve orta yüksek teknoloji grubu ürünlerin üretiminde %1,1 oranında düşüş oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum