Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretimi Nisan’da Bir Önceki Yıla Göre %66 Arttı

Türkiye’nin sanayi üretimi Nisan’da, Mart performansı ile karşılaştırıldığında %0,9'luk düşüş gösterirken, yıllık bazda sert yükseldi.
Sanayi Üretimi Nisan’da Bir Önceki Yıla Göre %66 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı rapora göre sanayi üretimi Nisan 2021 döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %66 artarken, bir önceki aya göre %0,9 azaldı.

Şubat’ta %8,8 artan üretim, Mart’ta %16,6 ile iki katı artış göstermişti.

Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe üretim 2020’nin aynı dönemine kıyasla %25,5 oranında arttı.
Sanayi Üretimi Aylık ve Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Sanayi üretimi yıllık bazda imalat sektöründe %72,3, elektrik, gaz buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımda %26,6 arttı. Diğer kolların hepsinde artış gerçekleşirken en fazla yükseliş %126,3 ile dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

Sanayi üretim endeksi yıllık bazda ara mallarında %65,8, dayanıksız tüketim malında %53,9, enerjide %26,3, sermaye malında %104,6, düşük teknoloji ürünlerinde %70,4, orta düşükte %59,6, orta yüksekte %100 ve yüksek teknoloji grubunda %68,8 arttı.

Bir önceki yıla kıyasla rekor düzeyde artış gösteren üretim aylık bazda aynı performansı sergileyemedi. Aylık en yüksek artış %12,5 ile yüksek teknoloji grubunda meydana gelirken, onu %2,1 ile sermaye malı ve %0,4’le enerji izledi.

En fazla düşüş %4,1 ile madencilik ve taşocakçılığında gerçekleşti. Bir önceki aya göre imalat sanayinde %0,7, elektrik, gaz ve buharda %1,3, ara mallarında %2,1, dayanıklı tüketim malında %0,4, dayanıksız tüketim malında %1,9, düşük teknoloji grubunda %2,1, orta düşükte %0,5 ve orta yüksek teknoloji grubu ürünlerin üretiminde %1,1 oranında düşüş oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu