Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretimi Almanya ve Fransa için Toparlanma Umutlarını Azalttı

Açıklanan Şubat ayı sanayi üretimi verileri, Fransa ve Almanya için toparlanma umutlarını azalttı.
Sanayi Üretimi Almanya ve Fransa için Toparlanma Umutlarını Azalttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın en büyük ekonomileri Almanya ile Fransa bugün sanayi üretimi verilerini açıkladı. Almanya’da sanayi üretimi Şubat ayında beklenmedik bir şekilde aylık bazda yüzde 1,6 daraldı ki beklentiler yüzde 1,5 artış yönündeydi.

Benzer şekilde sanayi üretimi Fransa’da yüzde 4,7 geriledi. Beklentiler ise yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi. Veriler üzerine yayımlanan ING notları, Avrupalı devlerin toparlanma umutlarına gölge düşürecek nitelikte geldi.

Ekonomist Carsten Brzeski, Şubat verilerinin Alman ekonomisinin ilk çeyrekteki daralmadan nasıl kurtulabileceğini görmeyi zorlaştırdığını dile getirdi.
IMF Almanya Fransa Tahmin
Kaynak: IMF

Yılın ilk çeyreğinde Alman ekonomisinin daralmasını önlemek için Mart ayında imalat ve inşaat faaliyetlerinde bir patlama olması gerekeceğini söyledi.

Sanayi üretimi şu anda dördüncü çeyreğe kıyasla istikrarlı kalsa da inşaat sektörünün tek başına GSYİH’de %0,5’in üzerinde bir düşüşe katkıda bulunacağını öngördü. Dolayısıyla

Almanya’nın ilk çeyrekte daralmadan kurtulabileceğini görmenin zor olduğunu kaydetti. Ayrı bir notta ING’den Charlotte de Montpellier, Fransız ekonomisi için benzer yorumda bulundu.

Fransız sanayi üretiminin güçlü güven göstergelerine rağmen Şubat ayında keskin bir düşüş gösterdiğini dile getirdi.

Bu tatsız sürprizin, sanayi sektörünün ilk çeyrekte Fransız ekonomisi için itici bir güç olacağı ümidine gölge düşürdüğünü ekledi. Aynı zamanda GSYİH büyümesinin beklenenden daha zayıf olacağı korkusunu artırdığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu