Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretim Endeksi Son Bir Yılda %40,7 Arttı

Sanayi üretimindeki artış Mayıs'ta ivme kaybetti. Nisan'da %66 olan artış oranı, %40,7'ye geriledi.
Sanayi Üretim Endeksi Son Bir Yılda %40,7 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Her ayın ortasında yayımlanan sanayi üretimi endeksi Mayıs verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre sanayi üretimi 2021’in beşinci ayında, 2020’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %40,7 oranında artış gösterdi.

Sanayi üretimi Nisan’da aylık %0,9 oranında azalırken, yıllık %66 artış kaydetmişti.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %33,4 yükseldi.
Sanayi Üretimi Aylık ve Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Yıllık değişimlere göre imalat sanayi sektörü endeksi %42,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %20,9 arttı. 2020’nin aynı dönemine göre ara malı endeksi %48,9, dayanıklı tüketim malı %66, dayanıksız tüketim malı %31,8, enerji %22,3, sermaye malı %40,1 yükseldi.

Teknoloji grubunda en fazla artış %47,1 ile orta düşük teknoloji grubunda gerçekleşti. Onu %46,9’la orta yüksek, %42,1’le düşük teknoloji ve %14,6 ile yüksek teknoloji izledi.

Sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla %1,3 daha iyi geldi. Sektörel olarak madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %8,4 ve imalat sanayinde %1,1 arttı. Diğer yandan elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,7 azaldı.

Aylık en fazla artış madencilikte olurken, en fazla düşüş %7,1’le yüksek teknoloji grubunda meydana geldi. Bir önceki aya göre ara mallarında %3,9, dayanıksız tüketim mallarında %0,7, enerjide %0,2, düşük teknolojili ürünlerde %1,2 ve orta düşükte %3,6 oranında artış kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu