Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretim Endeksi Temmuz’da Yıllık %8,7 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı sanayi üretim verilerini açıkladı.
Sanayi Üretim Endeksi Temmuz’da Yıllık %8,7 Arttı

Sanayi üretim endeksi, 2021’in Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %8,7 oranında artış gösterdi. Açıklanan oran %15 olan piyasa beklentisinin yarısında kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla %4,2 azaldı.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yıllık bazda %15,2 oranında artış gösterdi.
Sanayi Üretimi Aylık - Yıllık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, imalat sanayi sektörü endeksi %7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %11,7 arttı.

Sanayi kollarını oluşturan alt sektörlerde bakıldığında, yıllık bazda üretim endeksi; ara mallarında %13,6, dayanıklı tüketim malında %4,6, dayanıksızlarda %8,8, enerjide %10,8, düşük teknoloji grubunda %11,8, orta düşükte %8,8 ve orta yüksekte %3,7 oranında arttı.

Yıllık en fazla düşüş %8,1 ile yüksek teknolojili ürünlerin üretiminde gerçekleşirken, onu %2,5 ile sermaye malı izledi.

Aylık bazda sanayi üretim endeksi %4,2 azaldı. Ana kollardan madencilik ve taşocakçılığı sektör endeksi %1,8, imalat %5 azaldı. Elektrik gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe ise %4,5 oranında artış kaydedildi.

Bir önceki aya kıyasla en fazla düşüş gösteren grup, %22,4 ile yüksek teknolojili ürünler oldu. Onu %11,6 ile sermaye malı, %7,3 ile dayanıklı tüketim malı, %7,1 ile orta yüksek teknolojili ürünler takip etti.

Ara mallarında %3,5, dayanıksız tüketim mallarında %1,7, düşük teknolojili ürünlerde %5,1 oranında düşüş oldu. Enerji grubunda ise sanayi üretimi bir önceki aya göre %2,7 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum