Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretim Endeksi Ağustos’ta Önceki Aya Göre %5,4 Arttı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi Ağustos ayında beklentinin üzerinde yükseldi.
Sanayi Üretim Endeksi Ağustos’ta Önceki Aya Göre %5,4 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi sektöründeki son gelişmeleri gösteren aylık verileri yayımladı. Sanayi üretim endeksi 2021’in Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %13,8, Temmuz ayına göre ise %5,4 oranında artış gösterdi.

Ekonomistlerin beklentisi yıllık bazda %10,5 oranında artış olmasıydı. Temmuz’da ise aylık %4,2 düşüş, yıllık %8,7’lik artış gerçekleşmişti.

Yıllık bazda en fazla artış %20,5 ile sermaye mallarında gerçekleşti.
Sanayi Üretimi Beklentiden İyi Geldi
Kaynak: TÜİK

Ana sektörlerde sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre madencilik ve taşocakçılığında %9,4, imalatta %14,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım sektöründe %9,4 yükseldi.

Yıllık bazda ara mallarında %15,4, dayanıklı tüketim mallarında %8,3, dayanıksızlarda %9,8, enerjide %9,3, sermaye malında %20,5, düşük teknolojili ürünlerde %13,7, orta düşükte %12,7, orta yüksekte %17,5 ve yüksek teknoloji ürünlerinde %18,2 artış oldu.

Aylık duruma bakıldığında madencilik ve taşocakçılığı %1,7 ile en fazla gerileyen sektör olurken, onu %0,2 ile elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme dağıtımı izledi.

Sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla imalatta %6,3, ara malında %4,6, dayanıklı tüketim malında %0,1, dayanıksızlarda %2,5, enerjide %0,4, sermaye malında %15,6, düşük teknolojili ürünlerde %3,0, orta düşüklerde %5,5, orta yüksekte %10,0 ve yüksek teknoloji ürünlerinde %24,9 oranında arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum