Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayide 2020’nin 2. Yarısında Elektrik için %4,8 Daha Fazla Ödeme Yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2020'nin Temmuz-Aralık döneminde sanayi ve konutlarda tüketicilerin elektrik ve doğal gaz için ne kadar ödediklerini açıkladı.
Sanayide 2020’nin 2. Yarısında Elektrik için %4,8 Daha Fazla Ödeme Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020’nin ikinci yarısı için elektrik ve doğal gaz fiyatları istatistiklerini açıkladı.

Buna göre sanayide 2020 yılı ikinci döneminde tüketiciler 1 kWh elektrik için bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %4,8 daha fazla ödeme yaptı. Rakam söz konusu artışla 57,3 kuruş oldu.

Sanayide elektrik için ödeme ise bir önceki döneme göre yüzde 2,2 azaldı.
Elektrik Ortalama Birim Fiyat
Kaynak: TÜİK

Konutlarda ise tüketicilerin ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 3,2 arttı. Bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise ödemeler yüzde 10,7 artışla 73,5 kuruşa çıktı.

Sanayide tüketiciler 1 metreküp doğalgaz için bir önceki döneme göre yüzde 7,1 az ödedi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre rakam yüzde 5,3 azalarak ortalama 175,5 kuruşa geriledi.

Konutlarda doğal gaz için tüketiciler bir önceki döneme göre yüzde 2 fazla ödedi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,4 artış 186,2 kuruş ortalama ödeme anlamına geldi. TÜİK, bir sonraki doğal gaz ve fiyat istatistiklerini 30 Eylül 2021’de yayımlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu