Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın Nisan PMI Verilerine Göre İmalatta Sınırlı İyileşme Oldu

Nisan ayı için PMI verileri, Rus imalat sektörünün sağlığında sınırlı iyileşme gösterdi. Rakam dördüncü ay 50 eşiğinin üzerinde kaldı.
Rusya’nın Nisan PMI Verilerine Göre İmalatta Sınırlı İyileşme Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Rusya İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Nisan ayında 50,40 puana geriledi.

2021 Mart’ta 51,1’e gerilese de hem üretim hem de yeni sipariş büyümeye devam ederken sektördeki art arda üçüncü genişleme ayı olmuştu. Böylelikle Nisan’da yeniden gerileme kaydedilse de okuma dördüncü ayında 50 eşiğinin üzerinde kaldı.

Genel toparlanma hızı, daha zayıf üretim büyümesi ve yeni siparişlerdeki yenilenen düşüşün ardından Mart ayına kıyasla yavaşladı.

Rusya İmalat PMI Nisan
Kaynak: IHS Markit

Aynı zamanda, tedarikçi teslimat gecikmeleri ve lojistik sorunlar satıcı performansını baskılarken girdi maliyetleri bir kez daha yükseldi.

Maliyet yüklerindeki altı yılın en hızlı artışlarından birinin, firmaların satış fiyatlarını Şubat 2015’ten bu yana en keskin oranda artırmalarına yol açtığı aktarıldı. Yine de mal üreten sektör genelinde üretim Nisan ayında artmaya devam ederek mevcut büyüme dizisini dört aya çıkardı.

Katılımcılar zayıf müşteri talebinin yılbaşından bugüne üreticilerin yeni siparişlerinde ilk daralmaya neden olduğunu belirtti. Bazı firmalar marjinal düşüşü, güçlü enflasyonist baskılara bağladı.

Rapora ilişkin yorumunda IHS Markit Ekonomisti Siân Jones olumsuzluklara rağmen ekonomik iyileşme ve daha güçlü talep umutlarının güveni Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu