Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya İmalat Sektörü Sınırlı Bir İyileşmeye İşaret Ediyor

Rusya'da son açıklanan PMI verileri, imalat sektörünün sağlığının bir önceki aya göre daha yumuşak bir iyileşme kaydettiğini gösterdi.
Rusya İmalat Sektörü Sınırlı Bir İyileşmeye İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’da imalat sektörü işletme koşullarındaki sınırlı iyileşmenin etkisiyle marjinal bir büyüme kaydetti. Buna rağmen üretimde yükseliş gözlenirken, müşteri talebinde yumuşama gözlendi. Bu faktörlerle birlikte Rusya’nın imalat sektörünün sağlığının daha yumuşak bir büyümeye işaret ettiği söylendi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış manşet IHS Markit Rusya İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Mart ayında 51,1 düzeyinde gerçekleşti.
Rusya İmalat PMI - Mart 2021
Kaynak: IHS Markit

Şubat ayında 51,5 seviyesinde açıklanan anket, küçük bir düşüş kaydetti ancak 50 sınırın üstünde kalmaya devam etti. Aynı zamanda veri, uzun vadeli serilerin ortalamasıyla da uyumlu düzeyde gerçekleşti.

Ülkede hammadde kıtlığı girdi maliyetlerinde belirgin artışlara yol açtı. Ek olarak satın alma saatlerinde daha fazla düşüşe neden oldu. Bu faktörlere bağlı olarak tedarik zincirindeki ciddi kesintiler, mal üreticilerini etkilemeye devam etti.

Ülkede satış fiyatlarının ise altı yıldan fazla bir sürenin ikinci en yüksek hızda yükseldiği görüldü. Bunun nedeni firmaların kısmen daha yüksek maliyetlere geçmeye çalışması olarak açıklandı. Yeni siparişler ise Mart’ta 3. aylık yükselişini kaydetti. Yeni ihracat siparişlerinde ise düşüş gerçekleşti. Daralma oranı Şubat’taki güçlü düşüşün ardından yumuşaldı.

Ankete göre; arz kıtlığına paralel olarak üreticiler girdi maliyetlerinde belirgin bir artış kaydettiklerini söyledi.
Rusya Girdi Fiyatları Endeksi - Mart 2021
Kaynak: IHS Markit

Maliyet enflasyonu 5 ayın en düşük seviyesine gerilerken, seri trendinin oldukça üzerinde bir seviyede gerçekleşti. Buna karşın firmalar satış fiyatlarını Mart’ta artırmaya devam etti. Ücretlerdeki artış ise daha yüksek maliyetlerin müşterilere yansımasıyla ilişkilendirildi. Çıktı fiyat enflasyonu oranı da Şubat’taki seviyeden bir miktar gevşedi; ancak 6 yıldan uzun sürenin en keskin ikinci verisi oldu.

PMI anketi, tedarik zinciri aksaklıklarına da değindi ve imalat firmalarındaki stok kontrolünü etkilediğini belirtti. Şirketlerin tedarikçi fiyatlarındaki artışların ortasında girdi alımlarında yenilenen bir düşüş kaydettiği bildirildi. Bunların sonucunda üretim öncesi ve sonrası stokların zorluklara rağmen azaldığı ortaya çıktı.

Rusya imalat sektörü için iyimserlik derecesinin ise müşteri talebindeki artış ve planlanan yatırım umutları arasında Ocak 2020’den bu yana en yüksek ikinci seviyeye ulaştığı görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu