Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Finansal İstikrar Sağlandı Diyerek Faize Dokunmadı

Geçen toplantısında faizde şok artış yapan Rusya Merkez Bankası, bu kez pas geçti. Kurum, önceki artışı finansal istikrar için yeterli gördü. İşte detaylar;
Rusya Finansal İstikrar Sağlandı Diyerek Faize Dokunmadı
Yorum

Rusya Merkez Bankası, FED (ABD Merkez Bankası) ve BOE’nin (İngiltere Merkez Bankası) ardından faiz kararını açıkladı. Geçen ayki sert artırım kararıyla şaşırtarak kilit faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükselten Rusya Merkez Bankası, bu ay durakladı.

Faizi yüzde 20’de sabit bırakan Rusya’nın hamlesi, piyasa beklentileriyle uyumlu geldi.

Rusya Merkez Bankası’na Göre Önceki Artırım İstikrar için Yeterli

Rusya Merkez Bankası, savaş sürerken yapılan Mart toplantısında, Şubat ayındaki 115 baz puanlık artışın finansal istikrarın sürdürülmesine yardımcı olduğunu ve kontrolsüz fiyat artışlarını önlediğini söyledi.

Ayrıca Rus ekonomisinin büyük ölçekli bir yapısal dönüşüm aşamasına girdiği belirtildi. Buna büyük ölçüde geniş bir mal ve hizmet yelpazesinde nispi fiyatların ayarlanmasıyla bağlantılı olarak geçici ancak kaçınılmaz bir artan enflasyon döneminin eşlik edeceği eklendi.

Rusya Merkez Bankası’nın para politikası, ekonominin kademeli olarak yeni koşullara adapte edilmesini ve 2024’te yıllık enflasyonun yüzde 4’e dönmesini sağlayacak şekilde ayarlandı.

28 Şubat’taki faiz artırma kararının ve sermaye kontrollerinin, Rus finansal sisteminin istikrarlı işleyişini desteklemeye yardımcı olduğu, mevduat oranlarının önemli ölçüde arttığı kaydedildi.

Bu, sabit vadeli ruble mevduatlarına fon akışının yeniden sağlanmasında ve hanehalkı nakit talebinin istikrara kavuşturulmasında etkili oldu. Rusya para politikasının, mevduatları daha çekici hale getirerek hanehalkının tasarruf etme eğilimini artırdığı söylendi.

Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrarı Yeterli Görürken Ruble Çöküşte

USD/RUB Paritesi
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Ruble, Rusya Merkez Bankası’nın Şubat sonundaki faiz artırımıyla dolar karşısında ilk kez 3 haneye gerilemişti.

Sonrasında 3 hanede istikrar kazanarak açıklanan uluslararası yaptırımlarla 154’e kadar yükseldi. 7 Mart’taki 154’ün ardından bir miktar değer kazansa da tarihi düşük seviyelerde kaldı.

USD/RUB paritesi, bugün Rusya Merkez Bankası’nın kararına tepki göstermedi. Psikolojik olarak kritik 100 eşiğinden çok uzaklaşmazken 104 dolar civarına tutundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu