Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’da Emlak Patlaması Yaşanırken, Balon Riskine Karşı Uyarı Yapıldı

Rusya emlak piyasasının bir patlama yaşadığı söylenirken, merkez bankası konut balonunu önlemek için harekete geçmesi gerekiyor.
Rusya’da Emlak Patlaması Yaşanırken, Balon Riskine Karşı Uyarı Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın emlak piyasası, rekor düşük faiz oranları ve devlet destekli ipotek programı ile besleniyor. Ancak veriler ve analistler, piyasanın patlama yaşadığını söylüyor. Merkez bankasının ise bir konut balonunu önlemek için koronavirüs destek tedbirini sonlandırmayı düşünmesi gerektiği belirtiliyor.

Rusya’da evde kalma önlemleriyle birlikte farklı konut seçeneklerine olan talep artarken, üretim maliyetlerine zayıf bir ruble eklendi.
Rusya Ev Fiyatlarında Değişim - Ekim 2020
Kaynak: GlobalPropertyGuide

Bu iki faktör, fiyatları yukarı çekmeye başlarken, mevduat oranlarının rekor düzeyde düşük olması nedeniyle Ruslar yatırım fırsatı olarak mülke yöneldiler. Merkez bankasına göre; bankalar bu yılın ilk dokuz ayında 2,7 trilyon ruble (35,7 milyar dolar) değerinde ipotek kredisi ihraç etti. Bu rakam, 2019’un aynı dönemine göre %37,6 arttı.

Rusya’nın mücadele eden ekonomisine biraz can vermek için ipotek destekleri getirildi. Küresel salgın ve petrol fiyatı düşüşü, ekonomiye büyük zarar verdi. Bu durum rubleyi dört yılın en düşük seviyelerine çekti. Merkez bankasının oranları rekor düşük bir seviye olan %4,25’e düşürmesine neden oldu. Ancak ülkenin en büyük geliştiricileri kâr elde etmenin bir yolunu buldu.

VTB Capital analistleri, kitlesel piyasa oyuncularının en iyi şekilde fayda sağladığını ve şimdiden fiyatları yıllık bazda %17 artırabildiklerini tahmin ediyor.
Rusya Mortgage Kredileri Oranı - Ekim 2020
Kaynak: Bank of Russia

Tüm büyük konut geliştiricileri bu yıl satış artışı bildirdi. Moody’s analisti Mikhail Shipilov, “Düşen mevduat oranları karşısında gayrimenkul yatırımları bir kez daha cazip hale geldi. Birincil piyasada gayrimenkul talebinin arttığını söyleyebilirsiniz,” dedi.

Rusya merkez bankasının başkan yardımcısı olan Olga Polyakova, bu hafta yaptığı açıklamada, ipoteklerin sübvanse edilmesinin borçluların fonlara erişimini artırdığını söyledi. Ancak fiyatları özellikle Moskova ve çevresindeki bölgede yaklaşık %16 oranında artırdığını da belirtti.

Moskova yatırımcılar kulübünün genel müdürü Vladislav Preobrazhensky’ye göre; fiyat artışı, zayıflayan rublenin inşaat malzemelerindeki maliyet artışlarına sadece bir uyarlamadan ibaret. Maliye Bakanı Anton Siluanov ise devlet destekli ipotek programının 1 Temmuz 2021’in ötesine uzatılabileceğini söyledi.

Siluanov, bakanlığı 1,1 trilyon ruble değerinde ek 354.000 krediye izin vereceğini tahmin ediyor. Merkez bankasının ilk başkan yardımcısı Ksenia Yudaeva da gayrimenkul fiyatlarındaki büyüme %4 olan enflasyon hedefini çok aştığı için bu hafta programın planlandığı gibi 1 Temmuz 2021’de sona ermesi çağrısında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu