Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’nın 2Ç20 GSYİH Düşüşü Çok Derin Olmasa da Geniş Tabanlı

Rusya’nın 2Ç20 GSYİH verisini yorumlayan ING ekonomisti, küçülmenin çok derin olmasa da geniş tabanlı olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Rusya’nın 2Ç20 GSYİH Düşüşü Çok Derin Olmasa da Geniş Tabanlı
Yorum

Rusya’nın resmi istatistik kurumu Rosstat, Çarşamba günü ikinci çeyrek GSYİH’sindeki düşüşün yıllık bazda yüzde 8 olduğunu açıkladı. İlk tahmine göre yılın ilk yarısında ise yıllık bazda yüzde 3,4’lük düşüş yaşandı.

Rosstat’ın verileri üzerine gelen ING yorumuna göre ikinci çeyrek GSYİH düşüşün çok derin olmadığı ancak geniş tabanlı olduğu belirtildi.

Pandemiden en çok etkilenen sektörler nispeten küçük bir rol oynadığından 2Ç20 GSYİH düşüşü için resmi tahminlerin, ING’nin ilk beklentilerine yakın bir şekilde yıllık bazda yüzde 8 gerçekleştiği söylendi.

ING’nin Rusya Baş Ekonomisti Dmitry Dolgin tarafından kaleme alınan yazıda, düşüşün geniş tabanlı yapısına dikkat çekildi.
Rusya GSYİH 2ç20
Kaynak: Trading Economics

Ekonomist, bunun toparlanmanın halen zorluklarla karşılaşabileceğine işaret ettiğini ve 2020 için yüzde eksi 2,5’lik tahminlerinin halen baskı altında olduğunu dile getirdi.

2Ç20 GSYİH düşüşünün beklenenden küçük ancak daha geniş tabanlı olduğuna dikkat çekilirken yüzde 8’lik verinin Rosstat’ın başlangıçtaki yüzde 8,5’lik düşüş ve merkez bankası ile hükümetin yüzde eksi 9, 10’luk ilk tahminlerinden daha iyi olduğu vurgulandı. ING’nin yüzde 7,5’lik tahminine ise daha yakın olduğu eklendi.

Güncellenen tahmine ek olarak Rosstat’ın en çok etkilenen sektörlerin genel düşüşe ılımlı katkısını teyit eden endüstriye göre bir analiz sunduğu aktarıldı.
Rusya 10 Eylül Korona
Kaynak: Worldometers

Ancak ING ekonomisti, söz konusu analizin aynı zamanda olumsuz tepkinin oldukça geniş tabanlı olduğunu öne sürdüğünün üzerini çizdi. Pandemi ve karantinadan en çok etkilenen sektörler beklendiği gibi oteller ve restoranlar (2Ç20’de yıllık bazda %-56,9), eğlence, spor ve rekreasyon (yıllık %-28,0) ve diğer hizmetler (yıllık %-28,6) oldu.

Ancak bunlar genel GSYİH yapısındaki düşük payları nedeniyle, GSYİH’nin toplam %8’lik düşüşüne sadece 0,9 puan katkıda bulundular. Karantina uygulamaları 3Ç20’de hafiflediğinden bu sektörlerde bir toparlanma görülmesi gerektiği ancak aynı zamanda genel GSYİH trendindeki iyileşmede önemli bir rol oynamayacakları tahmin edildi.

2Ç20’deki düşüşe başlıca katkıda bulunanlar; sanayi üretimi, ticaret, ulaşım ve iletişim olarak gösterildi. ING Ekonomisti; “Rusya’nın OPEC+ taahhütlerine uymaya devam etmesi ve azalan seyahat, en azından yıl sonuna kadar endüstriyel üretim, toptan ticaret ve ulaşımdaki toparlanmayı sınırlamalıdır” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu