Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ruhani’ye Göre Covid’in İran Ekonomisine Etkisi Çok Büyük Değil

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, çoğu ülke ekonomisinde yüzde 20’lik dik düşüşler bildirirken yönetiminin gücünün kriz boyunca İran ekonomisine yardımcı olduğunu söyledi.
Ruhani’ye Göre Covid’in İran Ekonomisine Etkisi Çok Büyük Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Trump’ın ABD yaptırımlarıyla ekonomik sorunları kötüleşen İran, bunun üzerine gelen pandemi ile daha büyük sıkıntılarla uğraşmaya başladı. Ancak Arab News’in haberine göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüs salgınının İran ekonomisine etkisini önemsiz göstererek ekonominin sadece yüzde 3 küçüldüğünü dile getirdi.

Bugünkü konuşmasında Ruhani, çoğu ülke ekonomilerinde yüzde 20’lik düşüş yaşanırken yönetiminin gücünün kriz boyunca İran ekonomisine yardımcı olduğunu söyledi. İran Ekonomi Bakanı Farhad Dejpansand daha önce salgının ülkenin GSYİH’sinin yüzde 15’ini etkilediğini söylemişti.

Diğer ekonomik değerlendirmeler İran’ın yaklaşık yüzde 50 bütçe açığına, yüksek işsizlik oranına ve çift haneli enflasyona sahip olduğunu gösterirken Ruhani, hükümetin durumu kontrol etmeyi başardığını savundu.

İran Cumhurbaşkanı, ülke ekonomisini yalnızca salgının değil, aynı zamanda 2014’te yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüş ve 2018’de uygulanan yaptırımların etkilediğini kabul etti.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney de aynı konferansta yaptığı açıklamada Ruhani yönetiminin “ülkenin bütçesini, bankacılığını ve vergi sistemlerini reformdan geçirmenin yanında özelleştirme kanunlarındaki kusurları düzeltme yetkisini hatırlattı. İran resmi ajansı IRNA’ya göre Ruhani dün yaptığı bir konuşmada, üçüncü dalga konusunda uyarıda bulundu.

İran Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Haziran’dan bu yana Covid-19’da ikinci dalganın yaşandığına ve bunun ilkinden daha ağır olduğuna dikkat çeken Ruhani, salgını 1980-88 İran-Irak arasında yaşanan ve 1 milyon kişinin hayatına mal olan savaşa benzetti. Savaş yıllarında sağlık çalışanlarının büyük fedakarlıklar gösterdiğini belirten Ruhani, bugün de aynı fedakarlığa ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Ayrıca virüsün gidişatı konusunda belirsizliğe işaret ederek halkın yeni yaşam tarzına alışması gerektiğini belirtti. Bu noktada Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün kontrol altına alınması için 2 yıla ihtiyaç duyulduğunu açıklamasına gönderme yaptı.

Ülkede koronavirüs yüzünden her 7 dakikada bir ölüm yaşandığını söyleyen Ruhani, kurallara uyulmadığı takdirde üçüncü dalganın gelebileceğini aktardı. Worldometers verilerine göre İran’da şimdiye dek 361 bin 150 vaka ve 20 bin 776 ölüm gerçekleşti. Toplam vaka eğrisi dik bir şekilde yükseliş eğilimi gösterirken toplam ölümde de aynı trend söz konusu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu