Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ruhani, Bölgedeki ABD Askeri Gücünün Gerilimi Tırmandırdığını Söyledi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bölgede bulunan ABD askeri kuvvetlerinin gerilimin tırmanmasına yol açtığını söyledi.
Ruhani, Bölgedeki ABD Askeri Gücünün Gerilimi Tırmandırdığını Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü. Ruhani, geçtiğimiz günlerde düşen yolcu uçağı kazasında hayatını kaybeden İsveç vatandaşlar için Lötven’e için baş sağlığı diledi.

İran’ın hedeflediklerini elde edene kadar tahkikatı devam ettireceğini bildiren Ruhani, oluşacak gelişmelerin her birini dünya kamuoyuna duyuracağını açıkladı. Ardından ABD ile yaşanan gerilime işaret ederek bu tarz olayların tekrarlanmaması için gerekenin yapılması gerektiğini aktardı. Lötven de kazanın tam nedenine ulaşmak için tahkikat sonuçlarının açıklanmasını istediğini söyledi ve ihtiyaç durumunda İsveç’in de bu çalışmalara destek verebileceğini açıkladı.

Yaşanan bölgesel problemlerin müzakerelerle çözülebileceğini söyleyen Ruhani, devletlerin egemenliklerine öncülük verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD-İran Bölgesel ProblemlerBu noktada geçtiğimiz haftalara damga vuran ABD ile yaşananlara değinen Ruhani, gerilimin artmasından ABD askeri kuvvetlerinin bölgede bulunmasını sorumlu tuttu. ABD askerlerinin bölge halkının da öfkelenmesine neden olduğunu öne sürdü ve bölgenin yeniden güvenliğine kavuşması için bir önce gerekenin yapılması konusunda çağrıda bulundu.

Geçtiğimiz hafta İran tarafından ABD’nin hava üslerine yapılan balistik füze saldırısının meşru bir savunma olduğunu belirtti. Ruhani ayrıca yaşanan son gerginliklerden ABD’lilerin sorumlu olduğunu söyledi. ABD’nin yaptığı “cinayetlerin” toplum tarafından açıkça kınanmaya müsait olduğunu dile getirdi.

Lötven, Ruhani ile telefon konuşması sırasında İsveç’in diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle beraber bölgede gerginliğin artmaması için çabaladığını özellikle belirtti.

İsveç Başbakanı Stefan LöfvenDiğer taraftan İran tarafından düşürülen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında ölen vatandaşlar için önceki gün başkentte bulunan Emir Kebir Üniversitesi önünde gösteri düzenlenmişti. Fakat rejim karşıtı sloganların atılmaya başlandığı tören, bir anda protestoya dönüştü. Ardından devreye giren İran özel harekat polisi, gösteri alanına giden yolları kapattı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’da düşürülen uçak için düzenlenen anma programlarının protesto haline gelmesi üzerine konuştu. İranlı liderlere uyarı niteliğinde ifadeler kullanan Trump, bölgedeki protestocuların öldürülmemesi için çağrı yaptı. “Büyük İran halkınızın öldürülmesini durdurun!” diye seslendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu