Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları Kasım’da 125,6 Milyar Dolara Ulaştı

Merkez Bankası ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerinden derlenen son uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri açıklandı.
TCMB’nin Resmi Rezerv Varlıkları Kasım’da 125,6 Milyar Dolara Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporunu yayımladı. Bugünkü rapora göre Türkiye’nin resmi rezerv varlıkları Kasım 2021’de bir önceki aya göre yüzde 1,3 artarak 125,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Ekim 2021 döneminde bir önceki aya göre yüzde 2,2 artarak 123,9 milyar dolara yükselmişti. Söz konusu dönemde döviz cinsi varlıkları yüzde 2 artışla 76,4 milyar dolar olmuştu.

Kasım’da alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,8 artarak 78,5 milyar ABD doları oldu.
Resmi Rezerv Varlıkları Kasım 2021
KAYNAK: TÜİK

Altın cinsinden rezerv varlıklarında ise yüzde 1 azalma kaydedilerek 39,3 milyar ABD dolarına geriledi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları aylık bazda yüzde 17,6 artarak 30,1 milyar ABD doları oldu. Bunun yaklaşık 24,5 milyar ABD doları anapara, 5,6 milyar ABD doları faizden oluştu.

Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 60,6 milyar ABD dolarında gerçekleşti. Söz konusu tutarın 27,3 milyar ABD doları bir ay vadelilerden oluştu.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden oluşurken bu yükümlülükler yüzde 5,4 artışla 56,1 milyar ABD dolarına ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu