Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Resmi Rezerv Varlıkları Temmuz’da %8,3 Arttı

TCMB verilerine göre resmi rezerv varlıklar Haziran’a kıyasla %8,3 arttı.
Resmi Rezerv Varlıkları Temmuz’da %8,3 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, Temmuz 2021 dönemine ilişkin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri verileri yayımlandı.

Buna göre resmi varlıklar Haziran ayına göre yüzde yüzde 8,3 artarak 105,8 milyar ABD doları oldu. Haziran’da resmi rezerv varlıklar Mayıs’a kıyasla yüzde 6,1 artarak 97,7 milyar dolara ulaşmıştı. Döviz varlıkları yüzde 19,5 artarken altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 7,8 azalmıştı.

Temmuz’da resmi rezerv varlıkları önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 105,8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.
Resmi Rezerv Varlıkları Temmuz 2021
Kaynak: TCMB

Alt kalemlerden döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 12,6 artarak 62,6 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 2,6 artarak 41,6 milyar ABD doları oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) Haziran’a kıyasla yüzde 10,9 azalarak 20,2 milyar ABD dolarına geriledi.

Bu tutarın yaklaşık 14,5 milyar ABD doları anapara, 5,7 milyar ABD doları faizden oluştu.

Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 66 milyar ABD doları oldu. Bunun 24,3 milyar ABD dolarının bir ay vadeli olduğu söylendi.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşurken söz konusu yükümlülükler aylık bazda yüzde 2,3 artarak 46,1 milyar dolara ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu