Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekor Enflasyon Sonrası Avrupa Merkez Bankası Faiz Tahmini Şaşırttı

Euro Bölgesi'nde enflasyon Ocak'ta düşüş beklentilerinin tersine rekor kırdı. Rapor üzerine Avrupa Merkez Bankası için gelen tahmin dikkat çekti.
Rekor Enflasyon Sonrası Avrupa Merkez Bankası Faiz Tahmini Şaşırttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan ön tahmine göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Ocak’ta yüzde 5,1’e ulaşarak yeni rekora yükseldi.

Beklentinin üzerinde gelen veri piyasalarda yankı uyandırırken ING Ekonomisti Bert Colijin, enflasyon sonrası Avrupa Merkez Bankası’nın yarınki toplantıda erken faiz artırımlarına hakkında şaşırtıcı tahminde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası’ndan Faiz Artırımı Gelecek mi?

Gösterge enflasyonun yeni bir artışla şaşırttığını aktaran ING ekonomisti, “çekirdek enflasyondaki düşüş beklentilerle daha uyumlu ve şu ana kadar Euro Bölgesi’nde ikinci tur etkilere dair çok az kanıt gösteriyor” dedi.

Daha yüksek manşet enflasyonu ve düşen çekirdek enflasyon okumasının şu anlama geldiğini söyledi:

Enerji enflasyonu, enflasyon oranını şimdilik daha yüksek bir seviyede tuttuğundan, gelecekteki ikinci tur etkilerle ilgili endişeler geçerliliğini koruyor.

Düşen çekirdek enflasyon oranı, yüksek enflasyon oranının henüz yayılmadığını ve yüksek üretici fiyatlarının geçişkenliğinin beklenenden daha mütevazı olduğunu teyit ediyor. Mal enflasyonu %2,3’e gerilerken hizmet enflasyonu %2,4’te kaldı. Bu, şu anda meydana gelen yaygın ikinci tur etkilerine dair hala bir kanıt olmadığını gösteriyor.

Bu sonuçların yarınki Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı için hem şahinlere hem de güvercinlere bol miktarda mühimmat sağlayan bir enflasyon oranı sunduğunu belirterek yıl sonunda gösterge enflasyonun yaklaşık %2’ye düşmesini beklediklerini aktardı.

2023 ve 2024 için ekonomik büyüme ve enflasyon beklentilerinin iyileşmesiyle, 2023’ün başlarında ECB’nin faiz artırımı için bunun yeterli olması gerektiğini dile getirdi.

Ancak ikinci tur etki kanıtları büyük ölçüde eksik kaldığından, Euro Bölgesi enflasyon durumunun ABD’den çok daha az akut olduğunu vurguladı. Yarın ECB’den çok fazla bir şey beklenmemesi gerektiğini söyleyerek; ECB Başkanı Christine Lagarde’nin 2022’de faiz artışı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacağını savundu.

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Rekor Kırdı

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Rekor Kırdı
KAYNAK: Eurostat

Eurostat tarafından açıklanan rapora göre Ocak’taki yüzde 5,1’lik yıllık enflasyon, yüzde 4,4’lük tahminlerin çok üzerinde gelirken önceki ayın yüzde 5’lik rekorundan arttı.

Ön tahmine göre enerji, Aralık’taki yüzde 28,6’ya karşı yüzde 25,9’la en büyük fiyat artışını kaydederken bunu gıda, alkol ve tütün izledi. Ardından hizmetlerle enerji dışı endüstriyel mallar geldi.

Aylık bazda enflasyon yüzde 0,3 artarak 6 ayın en düşük oranına geriledi.

Ancak enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 2,3 önceki ayın yüzde 2,6’sından geriledi. Aylık bazda çekirdek enflasyon Aralık’taki yüzde 0,4’ten Ocak’ta yüzde 1,6’ya çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu