Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Eylül 2021’de Azalarak 113,4’e Geriledi

Reel kesim güven endeksi Eylül'de bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 113,4 seviyesinde gerçekleşti.
Reel Kesim Güven Endeksi Eylül 2021’de Azalarak 113,4’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından “İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE)” raporu yayımlandı. Eylül verilerine göre reel kesim güven endeksi, Ağustos ayına göre 0,5 puan azalarak 113,4 seviyesinde gerçekleşti.

Ağustos ayında aylık 0,9 puan azalan endeks 113,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler RKGE’yi artı yönde etkilemiş, diğer göstergeler eksi etki yapmıştı.

1765 iş yerinin katılımıyla gerçekleşen ankete göre; mevsim etkilerinden arındırılmış RKGE de bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 113,3 seviyesinde gerçekleşti.
Reel Kesim Güven Endeksi Eylül'de 0,5 Puan Azaldı
Kaynak: TCMB

Eylül ayında endekse artı yönde etki eden faktörler; mevcut toplam sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul stoku oldu. RKGE’ye eksi yönde etki eden faktörler; genel gidişat, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki toplam istihdam şeklinde sıralandı.

Son üç aya yönelik değerlendirmeler incelendiği zaman, üretim hacminde artış bildirenler lehine olsan seyir, bir önceki aya göre zayıflamış durumda bulunuyor. Anket, iç piyasa ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenlerin lehine olan seyri ise Ağustos’a göre güçlenmiş olarak gösterdi.

Eylül araştırması, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflamaya devam ettiğini gösterdi. Ayrıca mevcut mamul mal stokları seviyesinin bir önceki ayda mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin de zayıfladığına işaret etti.

Gelecek üç ayda ise üretim hacminde, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarlarında bir önceki aya göre artış bekleyenlerin lehine olan seyrin zayıfladığı anketin sonuçlarından birisi oldu. Gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin de zayıfladığı görülürken, gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin güçlendiği sonucu elde edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu