Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos’ta 113,9’a Geriledi

1739 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek hesaplanan iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi, Ağustos verileri açıklandı.
Reel Kesim Güven Endeksi Ağustos’ta 113,9’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) verilerini açıkladı.

Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre RKGE 2021’in Ağustos ayında, bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak 113,9 seviyesine geriledi.

Endeks Temmuz ayında 1,8 puan artarak 114,8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,1 puan artarak 112,2’ye çıktı.
. Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ve RKGE-MA
Kaynak: TCMB

Gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, genel gidişat, üretim hacmi, toplam istihdam, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Son üç aylık dönemde üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre artış gösterdi. Söz konusu dönemde iç piyasa ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç ay için üretim hacminde, ihracat sipariş miktarında ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerde de düşüş oldu.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenlerin sayısı azaldı. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin de zayıfladığı görüldü.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi bir önceki aya göre 1,4 puan artarak yüzde 24,6 seviyesine yükseldi.

Sanayi alanında genel gidişat için bir önceki aya göre iyimser beklentide olanların oranı %14,8, aynı kaldığını düşünenlerin %76’ya geriledi. Kötümser beklentide olanların oranı ise %9,2’ye yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu