Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ray Dalio: Nakdin Alternatiflerine Kıyasla Çöp Olduğunu Düşünüyorum

Ünlü yatırımcı ve milyarder Ray Dalio, merkez bankalarının koronavirüs etkilerini azaltmak için para bastığı dönemde nakit tutmanın çok doğru bir karar olmadığını söyledi.
Ray Dalio: Nakdin Alternatiflerine Kıyasla Çöp Olduğunu Düşünüyorum
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla baş etmeye çalışırken, bir taraftan da ekonomileri ayakta tutmak için çok büyük adımlar atılıyor. Ekonomistler salgın hastalığın uzun sürmesi halinde hemen her sektörün darbe alacağını, ekonomik büyümelerde sert düşüş olacağını, işsizliğin artıp, iflasların başlayacağını düşünüyor.

Böylesi bir kaos ortamında kafası karışık olan yatırımcılar bir yandan güvenli liman arayışıyla altına yönelirken, bir taraftan hisse senedi piyasasında şansını deniyor. Ünlü yatırımcı Ray Dalio ise bu dönemde nakdin en son değerlendirilmesi gereken seçenek olduğunu vurguluyor.

Milyarder yatırımcı Dalio, nakdin diğer alternatiflerine kıyasla maliyetli bir negatif getirisi olduğunu belirtti.

Nakit Tutma Alternatiflerine Kıyasla ÇöpMerkez bankalarının koronavirüs salgınına karşı para bastıklarını hatırlatan Dalio, bu ortamda nakit tutmaktan çok daha iyi alternatifler olduğunu aktardı. Nakit paranın değerinin diğer varlıklarla kıyaslandığında çok fazla hareket etmediğini söyledi.

Bu nedenle de diğer yatırım araçlarına göre çöp olduğunu düşündüğünün altını çizdi. Dünyanın hemen her yerinde insanların tasarruf için dolar kullanması sebebiyle sıkışıklık yaşandığını söyleyen ünü yatırımcı, bu nedenle de hızla yükseldiğini ve diğer paralara kıyasla güçlendiğini anlattı.

“Paranın değeri hakkında çok düşünürüm ve içsel bir değeri olmadığını düşünüyorum.” diyen Dalio, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük helikopter teşvikinin yaşandığını belirtti.

Fransa’da da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en sert ekonomik daralma yaşanıyor.

Fransa Ekonomisi Sert DüşüşMerkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, ülke ekonomisi çok derin ekonomik daralmaya şahitlik edecek. Yılın ilk çeyreğinde İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük küçülmenin gerçekleştiği Fransa ekonomisinde yılın geri kalanında daha kötü bir senaryo bekleniyor.

%6 küçülme beklenen Fransa ekonomisinin en son 1968 yılının Mayıs ayında yaşanan grev zamanındaki %5.3’lük gerilemeden bile fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

Genel durumun ortaya çıkarılması için tüketicilerin kredi kartı harcamaları işsizlik başvuruları ve 8500 işletmenin anket sonuçları alınarak değerlendirme yapıldı. En büyük darbenin hizmet sektöründeki oteller ve restoranlar olduğu belirtilirken otomotiv, makina ve imalat sektöründe de sert düşüşler olduğu kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu