Yatırım yapmaya başla!

Rabobank Stratejisti: Hanehalkının TL’ye Güveninin Yeniden Artması için Yapısal Reformlar Gerekli

Küresel piyasalardaki belirsizlik ortamına değinen Rabobank Stratejisti Piotr Matys, Türkiye’de TL’ye olan güveni artırmak için seçimden sonra yapısal reformlara odaklanılması gerektiğini söyledi.
Rabobank Stratejisti: Hanehalkının TL’ye Güveninin Yeniden Artması için Yapısal Reformlar Gerekli

Rabobank Gelişen Piyasa FX Stratejisti Piotr Matys, FED politikalarının gelişen piyasalar üzerindeki etkilerini yorumladı. FED’in güvercin yaklaşımının gelişen piyasalar rallisi için yeterli olmadığını savunan Matys, Türkiye piyasaları hakkında da değerlendirmede bulundu. Seçimlerden sonra hayata geçirilecek olan yapısal reformların Türk lirası için olumlu olacağını dile getirdi.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys, FED’in güvercin tutumunun gelişen piyasaları için olumlu olduğuna dair bir algı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl FED’in faiz oranlarında artış yapmasının gelişen piyasalarda çok büyük oranlarda satışa sebep olduğunu, bu yıl faiz artırımı konusunda sabırlı davranıldığını aktardı. Bu yıl faiz beklentilerinin sıfıra çekildiğini dile getiren Matys, rallinin gelişen piyasaların varlıklarının devam edeceğine ikna olmadığını ifade etti. Diğer yandan FED’in, ABD ekonomisinin şu anki büyüme hızını devam ettireceğine de ikna olmamış gibi göründüğünü ve Rabobank olarak önümüzdeki yıl resesyon beklediklerini ifade etti.

Küresel ekonomideki belirsizliklerin devam ettiğini ve daha iyi bir gelişmeye ihtiyacımız olduğunu aktardı.

Küresel piyasaların İngiltere’deki Brexit, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri gibi gelişmelerin etkisiyle belirsizlik ortamı yaşadığına değinen Matys, Euro Bölgesi’nde Fransa ve Almanya’nın PMI verilerinin beklentinin çok altında kalmasının da etkilerinden bahsetti. Şu an küresel ekonominin görünümünün hiç de iyi olmadığını söyleyen Matys, bu nedenle FED’in güvercin yaklaşımının yeterli olmayacağını yineledi.

Geçen yıl riskli varlıklarda büyük satışların olduğunu, bu yıl ise herkesin gelişen piyasa varlıklarında uzun pozisyonda kalmayı tercih ettiğini söyledi. Merkez bankalarının kendi para birimlerini korumak için faiz oranlarını artırmak zorunda kaldığını, bunun bir sonucu olarak da carry trade’in cazip hale geldiğini belirtti. Şu anda gelişen ülke piyasalarının iyi performans gösterdiğini dile getiren Matys, küresel görünüm iyileşmediği sürece sermaye akışlarının ve riskli varlıklara olan akışların hızlı bir şekilde tersine dönebileceğini ekledi.

Türkiye piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirerek, yapısal reformların Türk lirasına olumlu etkisi olacağını belirtti.

Yerel seçimlerin büyük bir risk kaynağı olduğunu ifade eden başarılı uzman, asıl önemli olanın seçimden sonra verilecek olan tepkiler olduğunu aktardı. Anketlerin AK Parti’nin kazanacağını gösterdiğini, eğer beklentiye ters yönde düşük oy alırsa yönetimin nasıl ilerleyeceğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Eğer seçimden sonra yapısal reformlara odaklanılırsa, bunun yerel varlıklar için olumlu olacağını yorumladı. Kendi şahsi düşüncesinin seçimden sonra Türkiye’nin yapısal ekonomik reformlara odaklanacağı, hanehalkının halen Türk lirasına güveninin düşük olduğunu ve bunu düzeltmek için de bu tür reformların şart olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum