Yatırım yapmaya başla!

Rabobank/Matys TCMB’nin 2019 Sonuna Kadar Faizlerini İndirmemesi Gerektiğini Savunuyor

Rabobank Gelişen Piyasalar Baş Stratejisti Matys, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2019 yılı içinde başka bir faiz indirimi daha yapmaması gerektiğini düşünüyor.
Rabobank/Matys TCMB’nin 2019 Sonuna Kadar Faizlerini İndirmemesi Gerektiğini Savunuyor

Hollanda merkezli çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Rabobank, bugünkü toplantısında politika faizlerinde 250 baz puan indirime giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu kararına yönelik değerlendirmede bulundu.

Rabobank Gelişen Piyasalar Baş Stratejisti Piotr Matys, Bloomberg HT’ye konuştu. TCMB’nin bugün aldığı kararı ve bundan sonra atılacak adımları inceleyen Matys, dolar/TL’nin bugün hangi seviyeden kapanış yapacağının oldukça önemli olduğunu vurguladı.

TCMB bugün itibarıyla politika faiz oranını mevcut seviyesi %16,50’den %14’e indirdi. Matys, TCMB’nin 2019 yılını bu seviye ile kapatmasını uygun gördüğünü belirtirken, bir indirime daha ihtiyaç olmadığını belirtti.

Matys Bir İndirime Daha İhtiyaç DuymuyorDolar/TL’nin TCMB faiz kararının ardından nasıl bir seyir izleyeceğinin takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Matys, faizlerin 250 baz puan indirilmesi ile TCMB Başkanı Murat Uysal’ın kendisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “faizleri indirme görevi” verildiğini kanıtladığını söyledi. Ardından, TCMB’nin bunu yaparken piyasaların toleransını test ettiğini ekledi.

Bu noktada doların Perşembe günkü kapanış seviyesinin izlenmesi gerektiğini yineleyen Matys, kurun 5,80 seviyesinin altında ya da üstünde kapanış yapmasının önemli bir sinyal yerine geçeceğini bildirdi. Böylelikle piyasaların TCMB’nin daha fazla faiz indirmemesi için mesaj vermiş olacağını ifade etti.

Matys, konuşması sırasında 2019 yılına ilişkin enflasyon beklentisi ve TCMB’nin Aralık ayında gerçekleştireceği toplantıya yönelik öngörülerini de açıkladı.

Matys Enflasyon Beklentilerini AçıkladıHem enflasyon rakamları hem de Aralık ayında alınacak kararların TL’nin durumuna bağlı olacağını bildiren Matys, para biriminin bir kez daha zayıflamaya başlamasının TCMB’nin bir kez daha faiz indirimine yönelmemesi için işaret olacağını savundu. Bunun yanında TCMB’nin politika faizini hızlı bir şekilde indirmeye çalışmasının TL’de bazı dengesizliklere yol açabileceği belirtildi.

Matys, açıklamalarında sona yaklaşırken TL’nin zayıflaması durumunda faizleri %14 seviyesinde bırakarak yılı kapatmanın oldukça mantıklı bir hareket olacağını belirtti.

“Bugün Merkez Bankası, enflasyon baskısında artış beklemediği yönünde mesaj verdi” ifadelerini kullanan Matys, banka yetkililerinin bu enflasyon trendinin devam edeceğini düşündüğünü bildirdi. Ardından, TL’de yeni bir şok etkisi yaşanmazsa enflasyonun 2020 yılını tek hanede bitirebileceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum