Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin: “Ticarette Yerli Paraların Kullanımını Artıran Hükümetler Arası Bir Anlaşma Geliyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yerli paraların ticarette daha rahat bir şekilde kullanılması için bir anlaşma hazırlandığının haberini verirken, gündemin diğer konularını da ele aldı.
Putin: “Ticarette Yerli Paraların Kullanımını Artıran Hükümetler Arası Bir Anlaşma Geliyor”
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Putin, kısa zaman önce Moskova’da buluştuğu diğer yetkililerle birlikte Rus ekonominin mevcut durumunu incelemişti. Burada ülkenin ekonomik büyümesinin tatmin edici seviyede bulunmadığını belirten Putin, ilave çözümlerin getirilmesini istemişti.

Rus ekonomisinde daha sürdürülebilir ve güçlü bir büyümeye ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Putin, enflasyonda hedeflenen seviyeye ulaşmaya az kaldığını belirtmişti. Bugün Putin’den ticaret ve ekonomiye ilişkin yeni açıklamalar geldi.

Yerli paranın daha geniş bir alanda kullanılması için hükümetler arası yeni bir anlaşmanın yolda olduğunu müjdeleyen Putin, bunun bankacılıkta da kesintisiz ödemeleri sağlayabileceğini öngördü.

Yerli Para Daha Geniş Bir Alanda KullanılacakMoskova’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmeden sonra ortak basın toplantısında konuşan Putin, Türkiye’nin sınırlarında söz konusu olan güvenlik hassasiyetinin farkında olduklarını belirtti.

Ardından, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulacak güvenlik bölgesinin Suriye’nin toprak bütünlüğü üzerinde olumlu etki yaratacağını sözlerine ekledi.

Açıklamasında Türkiye ve Rusya’nın enerji sektöründe yakın bir iş birliği içerisinde olduğunu hatırlatan Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve TürkAkım doğal gaz boru hattı çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Söz konusu iki projenin de çevre dostu olduğunu söyledi.

İki projede de en gelişmiş teknolojik olanaklardan yararlanıldığını belirten Putin, projelerin aynı zamanda gerek bölgesel gerek Avrupa’nın güvenliğini artıracağını açıkladı.

En Gelişmiş Teknolojik Olanaklardan YararlanıldıRusya’nın Türkiye ile ekonomi ve ticaret nedeniyle sürekli etkileşim halinde bulunduğunu söyleyen Putin, 2018 yılındaki ticaret hacminin %16 artarak 25,5 milyar dolara çıktığını ve bununla birlikte karşılıklı ülke yatırımlarının da 20 milyar dolar seviyelerinde bulunduğunu bildirdi.

Türkiye ve Rusya arasındaki ticarette yerli para birimlerinin kullanılmasından yana olan Putin, bu kapsamda hazırlıkların devam ettiğini vurguladı. Yerli paraların daha fazla kullanımı için hükümetler arası bir anlaşma yapılacağını belirten Putin, söz konusu anlaşmanın bankacılık sektöründe de kesintisiz ödemeleri mümkün kılacağını açıkladı.

Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmede Suriye ve İdlib’teki durumu incelediklerini söyleyen Putin, Türkiye’nin güvenlik bölgesindeki hassasiyetini çok iyi anladıklarını belirtti.

Ardından Türkiye’nin meşru çıkarlarının sınır güvenliği sağlamaktan geçtiğini açıkladı. Ayrıca Erdoğan-Putin görüşmesinde askeri, askeri-teknik, havacılık ve uzay gibi alanlardaki iş birlikleri istişare edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu