Yatırım yapmaya başla!

Putin: Rusya Petrol Piyasasını Dengede Tutmak için OPEC İş Birliğini Sürdürecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin petrol piyasasını dengede tutmak adına OPEC iş birliğine devam edeceğini söyledi.
Putin: Rusya Petrol Piyasasını Dengede Tutmak için OPEC İş Birliğini Sürdürecek

Rusya’nın 5 Aralık’ta gerçekleşecek olan OPEC toplantısının ardından petrol üretim kesintilerine devam etmeyeceği iddia edilmişti. Ülkede zorlu geçen kış şartları nedeniyle petrol üretimini kesmenin işleri zorlaştıracağı ve bazı risklere yol açacağı söylenmişti. Bu nedenle de kesintilerin kabul edilmeyeceği açıklanmıştı.

Rusya ve OPEC’in ortak bir hedefi olduğunu söyleyen Putin, petrol piyasasını dengeli ve öngörülebilir hale getirmek adına anlaşmanın sürdürüleceğini belirtti.

Putin Anlaşma SürecekDevlet Başkanı Vladimir Putin bu ifadeleri ile iddiaları piyasadan sildi. Moskova’nın küresel tedarik borç anlaşması kapsamında iş birliğine devam edeceğini açıkladı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 5 Aralık’ta Viyana’da toplanacak ve ardından OPEC+ olarak bilinen Rusya’da dahil olmak üzere bir grup ihracatçı ile görüşülecek.

Bugün bir forumda konuşan Putin, “OPEC ile ortak hedefimiz pazarın dengelenmesi, üreticiler ile tüketiciler için kabul edilebilir ve en önemlisi öngörülebilir olmasıdır,” dedi.

Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman bugün yaptığı açıklamada, krallığın petrol politikasının küresel petrol piyasalarında istikrarı artırmayı hedeflediğini belirtti. Aynı zamanda tüketicilere ve üreticilere hizmet ettiğini de ifade etti. Prens Selman, Saudi Aramco’nun halka arzını 5 Aralık’ta ilan etmeyi planlıyor.

Ekim ayında Rusya, petrol üretimini Eylül’de günlük 11,25 milyon varilden günlük 11,23 milyon varile düşürdü.

Rusya Petrol Üretimi 11,23 Milyon VarilAncak mevcut küresel anlaşma uyarınca Moskova için belirlenen günlük 11,17 – 11,18 milyon varilden daha yüksek bir üretim gerçekleştirdi. Putin foruma verdiği demeçte, Rusya’nın petrol üretiminin arz kısıtlama teklifine rağmen hafifçe büyüdüğünü, ancak Moskova’nın dünyanın 1 numaralı ham üreticisi olmayı hedeflemediğini söyledi. Şu anda ABD, dünyanın en büyük petrol üreticisidir.

Putin, Rusya’nın küresel enerji piyasası üzerinde ciddi bir etkisi var, ancak elde ettiğimiz en büyük etki, diğer kilit üreticilerle birlikte çalışmak. Çok uzun zaman önce de Rusya’nın dünyanın en büyük petrol üreticisi olduğu bir an yoktu. Bu bizim hedefimiz değil,” ifadelerini kullandı.

Enerji Bakanı Alexander Novak ise soğuk aylarda üretilen gazın yoğunluğuna bağlı olarak bu yıl 556 milyon ile 560 milyon ton arasında petrol üretmeyi planladıklarını söyledi.

Alexander Novak Petrol Üretimi YorumuBu miktar, günlük 11,17 – 11,25 milyon varile karşılık geliyor. Novak gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın Kasım ayında anlaşmaya bağlı taahhütlerine bağlı kalmayı hedefleyeceğini söyledi.

Rusya, diğer bazı petrol üreten ülkelerin yapmadığı genel petrol üretim istatistiklerine gaz kondensatını da ekliyor. Bu ise şirketlerin doğal gaz çıkardığında üretilen hafif yağ olarak bilinen yan üründür.

Rusya yavaş yavaş sıvılaştırılmış doğal gaz üretimini arttırdığından, ürettiği gaz kondensatının payı da artıyor. Gaz kondensatı şu anda Rus petrol üretiminin yaklaşık yüzde 6’sını oluşturuyor.

Novak, gazetecilere verdiği demeçte, kış mevsiminde Rusya’nın geleneksel olarak donma sıcaklarında yeni gaz alanları başlatırken, daha fazla gaz kondensatı ürettiğini söyledi. Novak, “Gaz kondensatının genel petrol üretim istatistiklerini dikkate almaması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu gaz üretimi ve tedarikiyle ilgili tamamen farklı bir alan,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum