Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin: ABD Yaptırımları Rusya Ekonomisine Yardım Etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin her zaman ABD’ye saygı duyduğunu ve yaptırımların ülke ekonomisine yardım ettiğini söyledi.
Putin: ABD Yaptırımları Rusya Ekonomisine Yardım Etti
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü Moskova’da düzenlenen bir yatırım forumunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ülkesinin ABD’ye her zaman büyük bir saygı duyduğunu ve 2020 ABD seçimlerinde karışmakla suçlanmayacağını umduğunu söyleyen Putin, Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri’yle birçok ortak çıkarı olduğuna inandığını dile getirdi.

Yapılan bir çeviriye göre Putin; “ABD büyük bir güçtür ve biz onlara her zaman büyük saygıyla davrandık, iki dünya savaşında iki kez müttefik olduk, bu bizim ortak tarihimiz” dedi.

Ukrayna’nın yeni lideri Zelensky alakalı azil soruşturmasına atıfta bulunan Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya odaklandığı için seçimlere karışmakla tekrar suçlanmayacağını umduğunu söyledi.

Putin Umarım ABD Seçimleri Müdahale ile Tekrar Suçlanmayız “Umarım kimse bizi ABD’deki seçim müdahalesiyle suçlamaz. Şimdi Ukrayna’yı suçluyorlar. Bununla tek başlarına ilgilenmelerine izin vereceğiz. Ancak bu iç politika faktörleri ve ABD’deki iç politik mücadele, Rus-Amerikan ilişkileri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Umarım bu gelecekte sona erecek ve biz hazırız.” dedi.

Yaptırımlara ilişkin olarak da dikkat çekici değerlendirmeler yapan Putin, ABD yaptırımlarının ilk kez 2014’te uygulanmaya başladığında ülkeyi başta endişeli hale getirdiğini anlattı.

Putin ABD Yaptırımları Rusya Ekonomi Teşvik Etti Ancak yaptırımların daha sonra ekonomiyi kendine daha fazla güvenmesi için teşvik ettiğini öne sürdü. “Ekonomik ve teknik egemenliğimizi artırmak için hepimiz çok ciddi ve büyük bir adım attık. Bu anlamda, tüm bu sınırlamaların ve yaptırımların ekonomimiz için faydası oldu.” diyen Putin, engellerin Avrupa için milyarlarca dolarlık ticaret kaybına ve Rusya için daha azına yol açtığını ekledi.

Tüm bunların yanında Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ön verilere işaret ederek Rusya’nın Ekim ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 2.2 oranında büyüdüğünü açıkladı. Siluanov, Putin’in sunduğu ulusal projeler sayesinde yapılan stratejik harcamaların ekonomik büyümeye yardım ettiğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu