Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin, ABD’nin Çin Tarifelerini Rusya Yaptırımlarına Benzeterek “Amaç Yükselişi Durdurmak” Dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD tarifelerinin Çin’in ekonomik yükselişini engellemek için tasarlandığını söyledi. İşte detaylar;
Putin, ABD’nin Çin Tarifelerini Rusya Yaptırımlarına Benzeterek “Amaç Yükselişi Durdurmak” Dedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Çin üzerindeki ticaret tarifelerinin ülkenin ekonomik yükselişini durdurmayı hedeflediğini söyledi.

Halkın sorularını yanıtladığı, televizyonlardan her yıl canlı olarak yayınlanan programda Vladimir Putin, hem 2014’te Kırım’ı ilhakı nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların hem de Çin üzerindeki ABD tarifelerinin, ülkeleri geride tutmayı amaçladığını söyledi.

ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei’e getirdiği son kısıtlamaların, dünyanın ikinci en büyük ekonomisini zayıflatmak için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

Putin: Rusya’ya Yaptırım Gibi Tarifeler de Çin’i Yükselişini Engellemek için Tasarlandı Edinilen bilgilere göre Putin; “Ne yapmak istiyorlar? Çin’in yükselişini engellemek istiyorlar, aynı şey Rusya meselesinde de oluyor ve bu böyle olmaya devam edecek” dedi. Ayrıca bu dünyada belirli bir yere sahip olmak istiyorlarsa özellikle de ekonomide güçlü olmaları gerektiğini dile getirdi. Çin üzerindeki tarifeleri Rusya yaptırımlarına benzeten Putin, her ikisinin de cezalandırıcı olduğunu belirtti.

Çin’in Kırım’la ya da Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmayla hiçbir ilgisinin olmadığını savunan Putin; Ukrayna’daki Donbass bölgesini işgalle suçlandıklarını ama bunun yalan olduğunu söyledi.

Putin: ABD Tarifeleri Çin’in Yükselişini Engellemek için Tasarlandı Ardından da ABD’nin Çin ürünlerine gümrük vergileri koyduğunu kaydederek, tarifelerle yaptırımların aynı şekilde olduğunu aktardı. Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve ekonomi konularına değinen Putin, ülke ekonomisinin dış şoklar nedeniyle zarar gördüğünü ama yine de geçmişe göre gelişme gösterdiğini ifade etti. Örnek olarak da çift rakamları gören enflasyon oranının şu anda yüzde 5’in altına düşmesini gösterdi.

Bir gencin çevre alanındaki sorusuna yanıt olarak ise çöp sorununun Rusya’da giderek önemli hale geldiğini, üretilen yeni paketlerin ve çok sayıda plastiğin çözülmesi gereken ciddi bir konu olduğunu bildirdi.

Geçim sorunuyla alakalı sorulara geçtiğimiz yılın ardından asgari ücrette artışa gittiklerini söyleyerek cevap veren Putin, gelirlerin yavaş yavaş arttığını reel gelirlerinde kredi ödemeleri nedeniyle düştüğünü dile getirdi. Bu arada alınan bilgilere göre program için çağrı merkezlerine gönderilen soruların sayısı 1,5 milyonu aştı. İlaveten iletişim aksaklıklarının yaşandığı programa siber saldırıların yapıldığı açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu