Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Protestolar Sırasında Paranın Hong Kong’dan Kaçtığına Dair Çok Az Kanıt Var

İsviçreli bankalar Credit Suisse ve UBS, protestolar sırasında paranın Hong Kong'dan kaçtığına dair çok az kanıt olduğunu söylediler.
Protestolar Sırasında Paranın Hong Kong’dan Kaçtığına Dair Çok Az Kanıt Var
Yorum

Hong Kong’da uzun süredir devam eden protestoların dünya ekonomisi için resesyon riski taşıdığı söylenirken, birçok olumsuz yorum yapılmıştı.

Buna karşın Singapurlu banka DBS’nin CEO’su Piyush Gupta, henüz ülkesine büyük bir para akımı yaşanmadığını söyleyerek daha iyimser bir yorumda bulunmuştu. Bugün de iki İsviçreli banka aynı iyimserlikten bahsettiler.

Credit Suisse ve UBS’den iki üst düzey yöneticiye göre; aylardır şehirde devam eden huzursuzluk nedeniyle paranın Hong Kong’dan çıkarıldığına dair çok az kanıt var.

Çıkışı İzleyen Göstergeler Yatay Seyrediyor

Çıkışı İzleyen Göstergeler Yatay SeyrediyorCredit Suisse’nin Asya Pasifik yatırım şefi olan John Woods, “Çok az panik gördüğümüzü, çok az kaçış kanıtı gördüğümüzü söyleyebilirim. En azından hem mevduat sahipleri hem de işletmeler parayı hiçbir şekilde anlamlı bir şekilde hareket ettirmiyor gibi görünüyor,” ifadelerini kullandı.

UBS Global Wealth Management’taki Asya Pasifik baş yatırım müdürü olan Tan Min Lan, “Belki de sermaye kaçışı hakkında çok fazla konuşma var, ancak bunun bir işaretini görmüyoruz,” ifadeleri ile Woods’u ve kendinden önceki yorumları desteklemiş oldu.

Çin’in şehirdeki varlıklarını dondurmasına izin verecek olan ve şimdi askıya alınmış bir iade yasası protestolar nedeniyle başlangıçta Hong Kong zenginlerinin kişisel servetlerini denizden çıkarmaya başladıkları söylenmişti. Daha sonra derinleşen huzursuzlukla bankacılar ve servet yöneticileri, fonlarını Singapur’a taşımak için bireylerden daha fazla soru aldıklarını bildirmişti.

Ancak Woods, göstergelerin ekibi tarafından izlendiğini ve Hong Kong’dan çıkan fonların yatay seyirde olduğunu vurguladı.

Woods, “Bunlar, paranın aslında Hong Kong bölgesini terk ettiğini veya örneğin Hong Kong doları cinsinden mevduatların çözülemeyeceğini gösteren göstergelerdir. Bu davranıştan henüz bir işaret görebiliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Hong Kong, Haziran ayından bu yana demokrasi için daha geniş bir mücadeleye dönüşen ve ekonomisine bakış açısıyla ilgili endişeleri artıran uzun süreli protestolarla sarsıldı.

Ülkedeki Ekonomik Göstergeler Kötümser

Ülkedeki Ekonomik Göstergeler KötümserAğustos ayında ise Hong Kong Lideri Carrie Lam, şehir ekonomisinin huzursuzluk arasında bir durgunluk riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarmıştı.

Hükümet 2019 yılında GSYİH büyümesinin yüzde 2 – 3 aralığından yüzde 0 ila 1 aralığına çekildiğini söyleyerek, 2,544 milyar dolarlık bir ekonomik destek paketi açıklamıştı.

Hong Kong’un özel sektör faaliyeti ise Ağustos ayında 10 yıldan daha uzun bir süre içerisinde en hızlı şekilde geriledi. Bir ticari anketin bugün yaptığı açıklamada, yükselen bir ticaret savaşı ve yerel huzursuzluğun talebi tüm yönleriyle etkilediğini söyledi.

Para Birimi Çok Sağlam

Para Birimi Çok SağlamOnlarca yıldır Hong Kong dolarının durumu dolar karşısında sabit kaldı. Para biriminin istikrarını sağlamak için şehir için fiili bir merkez bankası olarak görülen Hong Kong Para Kurumu, döviz piyasasına müdahale ediyor.

Örneğin; Hong Kong doları çok zayıflarsa döviz rezervleri ile para birimini almak için devreye girebiliyor.

Hong Kong doları, Amerikan doları karşısında yaklaşık 7,75 – 7,85 civarında dar bir aralığa sabitken, bu yıl bir miktar zayıfladı. Fakat Tan Min Lan, para biriminin huzursuzluğun ortasında kararlı göründüğünü dile getirdi.

Tan Min Lan, “Para birimi çok sağlam, çünkü dolaşımdaki para birimi rezervleri tarafından 1,7 kez desteklendi. Döviz rezervi çok büyük, yaklaşık 435 milyar Amerikan dolarından bahsediyoruz. Çünkü para biriminin sağlam tutulması için politik bir irade olduğu ve Hong Kong dolarının nasıl gideceğini öngörmenin zor olmasının bir nedeni yok,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu