Yatırım yapmaya başla!

Powell, Beklenen Jackson Hole Konuşmasında Genişlemeyi Sürdürmeye Uygun Davranacaklarını Açıkladı!

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole Sempozyumu'ndaki beklenen konuşmasını nihayet yaptı. O açıklamadan önemli detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.
Powell, Beklenen Jackson Hole Konuşmasında Genişlemeyi Sürdürmeye Uygun Davranacaklarını Açıkladı!

Powell, Jackson Hole Zirvesi’ndeki kritik öneme sahip açıklamalarını şu dakikalarda kaydediyorken, genişlemeyi sürdürecek şekilde hareket edeceklerini söyledi. ABD’nin ekonomik durumu ve para politikasına dair önemli açıklamalar yapan Powell, yaptığı sunumda ülke ekonomisinin olumlu seyrettiğini bildirdi.

ABD ekonomisi için ciddi risklerin de mevcut olduğunu sözlerine ekleyen Powell, genişlemeyi sürdürmek adına gereken şekilde hareket edileceğini açıkça ifade etti. Tüm gelişmelerin ülke ekonomisi üzerindeki etkilerinin özenle izlendiğini belirtirken, enflasyonda hedef seviye olan %2’ye yakınlaşıldığının haberini verdi.

Başta döviz kuru olmak üzere tüm dünya bu konferansın detaylarını merakla bekliyordu. Powell’ın kaydedeceği açıklamalarda Fed’in faiz indirimine yönelik bazı sinyaller verebileceği günler öncesinden tahmin edilmişti. Powell, ticari gelişmelerin ekonomik görünümü nasıl etkilediğine dikkat edileceğini, hedeflenenleri destekleyecek yönde politikanın ayarlanabileceğini bildirdi.

Son FOMC toplantısından bu yana birçok gelişme meydana geldiğini söyleyen Powell, mevcut durum için politika tepkisi gerektirecek bir gelişmenin henüz görülmediğini bildirdi.

Son FOMC Toplantısından Bu Yana Birçok Gelişme Meydana GeldiKansas City Fed’in düzenlediği yıllık toplantıda açıklamalarını sürdüren Powell, söz konusu gelişmelere örnek olarak Çin ithalatına getirilen yeni vergileri gösterdi. Ekonomik büyüme için gereken adımların atılacağını özellikle vurguladı.

Powell ayrıca Çin’in ithalatına getirilen söz konusu vergilerin, başta Almanya ve Çin’deki küresel yavaşlamanın artan kanıtlarının, artan sert Brexit olasılığının ve Hong Kong’da yükselen tansiyon gibi jeopolitik gelişmelerin de takip edildiğini belirtti.

Açıklamasında küresel risklere dikkat çeken Powell, bu gelişmelerin etkileri doğrultusunda bir değerlendirme yaptıklarını söyledi.

Powell Açıklamasında Küresel Risklere Dikkat ÇektiKüresel büyüme görünümünün geçtiğimiz yılın ortasından bu yana bozulmakta olduğunu anımsatan Powell, ticaret politikasındaki belirsizliğin küresel yavaşlama ile ABD’deki zayıf imalat-sermaye-harcamalarında rol oynadığını açıkladı.

Powell, ülkede güçlü bir işgücü piyasası ve %2’lik enflasyon hedefiyle büyümeyi sürdürmek için adımlar atılacağını yineledi. Bunların yanında Fed’in karşılaştığı zorluklara da değinen Powell, kendisi ile meslektaşlarına mevcut durum için herhangi bir politika tepkisine yol gösterecek aracın olmadığını dile getirdi.

Piyasaların merakla beklediği Powell açıklamaları netliğe kavuşurken, başkanın sunumundan hemen sonra doların diğer önemli piyasa paralarına karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi gün içinde kaydettiği yükselişlerini geri verdi. TSİ 17:35’te 1,210.59 puan olarak kaydedilirken, bir önceki kapanışa göre yatay seyir izlediği görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum