Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell Akşam Yemeğinde Trump’a FED’in Apolitik Olmaya Devam Edeceğini Söyledi

FED Başkanı Powell ile ABD Başkanı Donald Trump, ekonomi konusunda tartışmak üzere gayri resmi bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Detaylar aşağıda;
Powell Akşam Yemeğinde Trump’a FED’in Apolitik Olmaya Devam Edeceğini Söyledi
Yorum

FED Başkanı Jerome Powell ile ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü bir araya geldi. Bu Trump’ın Powell’ı göreve aday gösterdiğinden bu yana ikilinin ilk görüşmelerini temsil etmesinin yanında Trump’ın FED’e ve Powell’a yönelik aylar boyunca sürdürdüğü sert eleştirileri izlemesiyle de dikkat çekti.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada Beyaz Saray’daki görüşmenin; son ekonomik gelişmeleri ve büyüme, istihdam, enflasyon görünümlerini tartışmak için düzenlenen gayri resmi bir akşam yemeği olduğunu belirtti. 90 dakika kadar sürdüğü öğrenilen akşam yemeğine, FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in de katıldığı söylendi.

FED’in açıklamasında ayrıca Jerome Powell ile Richard Clarida’nın Beyaz Saray’daki yemeğe Trump’ın daveti üzerine katıldığı aktarıldı.

Trump ile FED Başkanı Ekonomi Tartışmak Üzere Beyaz Saray’da Bir Araya GeldiYazılı açıklamada Başkan Powell’ın bu ortamdaki yorumlarının geçen hafta düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalarla tutarlı olduğu bilgilerine de yer verildi. “Powell, politika yörüngesinin tamamen gelecek ekonomik bilgilere ve bunun görünüm için ne anlama geleceğine bağlı olacağını vurgulamak dışında para politikası konusundaki beklentilerini tartışmadı.” ifadeleri kullanıldı.

Son olarak da Jerome Powell’ın ve FOMC’deki meslektaşlarının para politikasını, azami istihdamı ve istikrarlı fiyatları dengelemek için belirleyecekleri söylenerek şöyle devam edildi.

FED Başkanı Apolitik Olmaya Devam Edecek “Bu kararları yalnızca dikkatli, nesnel ve politik olmayan analizlere dayalı olarak vereceklerdir.” İlgili haberde çoğu ABD başkanının FED başkanıyla, en az bir kez ve bazen de daha çok kez görüşme yaptığı vurgulandı. Ancak Donald Trump’ın geçmiş eleştirisi göz önüne alındığında Powell ve Trump’ın görüşüp görüşmeyeceği konusunda bariz şüpheler vardı.

Nihayetinde Trump daveti Cuma günü gönderdi ve üst düzey bir yönetim yetkilisi toplantıyı onayladı. Yetkili ayrıca görüşmenin bir Oval Ofis toplantısına göre çok daha gündelik olduğunu ve katılımcıların çok başarılı bir şekilde fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu