Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Başkanı Powell’a Göre ABD Ekonomisi Bugünlerde Adeta Bir “Yıldız” Konumunda!

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell, kongrede yaptığı ikinci konuşmasında ülke ekonomisinin adeta bir "yıldız" olduğunu söyledi.
FED Başkanı Powell’a Göre ABD Ekonomisi Bugünlerde Adeta Bir “Yıldız” Konumunda!
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü Washington’da Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu’ndaki ikinci konuşmasını yaptı. Burada ABD ekonomisini adeta bir “yıldız” olarak nitelendiren Powell, ülkedeki büyümenin rekor seviyelerde süreceğine yürekten inandığını söyledi.

ABD ekonomisine ilişkin yürütülen tahmin ve beklentilerin büyümenin ılımlı bir şekilde büyüyeceğini gösterdiğini açıklayan Powell, bugünlerde ülke ekonomisini yıldız olarak gördüğünü yineledi. Böylelikle bir süredir gündemde olan resesyon tehlikesinin kapıda olmasından doğan endişeleri yok etti ve resesyon ihtimalini düşünmek için geçerli bir sebep bulamadığını aktardı.

Genel anlamdaki fikirler, 2019 yılı içinde şimdiye kadar üç kez faiz indirimine giden FED yetkililerinin ekonomiyi iyileştirmek için yeterince çaba gösterdikleri yönündeki inançların güçlü olduğunu söylüyordu. Ayrıca para politikasının ekonomik görünüm iyi oldukça yüksek ihtimalle bir süre beklemede kalacağı düşünülüyordu.

Powell Kongre’de yaptığı ilk konuşmasında ABD’deki ekonomik büyüme devam ettikçe faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapılma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu açıklamıştı.

Büyüme Devam Ettikçe Faizler DeğişmeyecekABD’nin hisse senetleri 2019’da oldukça istikrarlı bir yükseliş gösterdi ve hatta tüm  zamanların en yükseğine ulaştı. Powell’a göre FED bu yıl oldukça akılda kalıcı bir para politikası izledi ve bu da büyümede süreklilik gösteren bir ekonomiyi beraberinde getirdi.

İkinci konuşmasında da ilkinde verdiği ifadeleri destekleyen ve benzer görüşler bildiren Powell, belli ki yapılan hamlelerin ekonomiyi en iyi seviyeye taşıdığını düşünüyor.

Diğer taraftan merkez bankalarının geneli son dönemlerde para politikasında gevşemeye yöneldi ve bu hareketi, yavaşlayan küresel ekonomik büyüme ile ticaret savaşının getirdiği belirsizliğin işletme yatırımlarında yarattığı düşüşe bir “sigorta” olarak değerlendirdiler.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Perşembe günkü konuşmasında FED’in 2019 yılında elle tutulur büyük hamleler yaptığını söyledi.

St. Louis James BullardBullard’ın düşüncelerine göre ABD ekonomisinin FED adımlarına ne yönde bir tepki vereceği izlenmeli ve bunu sabırlı bir şekilde bekleyip görmek en doğru hareket olacak. ABD’nin geçtiğimiz aylarda iyiye işaret etmeyen bazı verilerini anımsatan Bullard, bir başka faiz indirimi için çıtayı oldukça yükseltti.

Ülkedeki yatırımcılar da verilen sinyali doğru bir şekilde almış görünüyor. ABD’nin faiz vadeli kontratlarında en az 2020 yılının ortasına kadar herhangi bir değişiklik olmayacağı öngörülüyor. Bir başka faiz indirimi ise Eylül ayına değin kesin olarak tahmin edilemiyor.

Öte yandan FED’in bazı yetkilileri Ekim ayı sonunda faizlerini üçüncü kez düşüren bankaya yüklendi ve endişe ettiklerini açıkladılar. Çünkü ülkedeki işsizlik seviyesinin son 50 yılın en düşüğünde olmasından ve bununla birlikte bu kadar düşük faiz oranının kendilerine rahatsızlık verdiğini belirtmişlerdi.

Powell’ın ilk konuşmasına bakılırsa, ülkedeki ekonomik durum rayında gittikçe mevcut para politikası uygun görünüyor ve faiz oranlarında yapılacak herhangi bir değişiklik şu an için yakın görünmüyor. Fakat hep olduğu gibi Powell, küresel büyümedeki yavaşlık ile ticaret savaşının büyük risk oluşturduğuna dikkat çekti. FED Başkanına göre görünüm olumlu olsa da riskler her zaman göz önünde bulundurulmalı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu