Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya’nın Sanayi Üretimi İkinci Dalga Öncesinde Hızlanıyor

Polonya'nın Ekim ayına ilişkin sanayi üretimi verileri üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, salgının ikinci dalgasından önce hızlandığını söyledi.
Polonya’nın Sanayi Üretimi İkinci Dalga Öncesinde Hızlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Polonya’nın sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 5,9’luk bir artıştan yavaşlayarak Ekim’de yüzde 1 oranında arttı. Oran, yüzde 0,5’lik artış yönündeki beklentileri geride bırakırken imalat, su tedariki, kanalizasyon atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetlerinde üretim artışı yavaşladı.

Yapılan resmi açıklamaya göre elektrik, gaz, buhar ve klima tedariki üretimi yüzde 4,3’e kıyasla yüzde 6,3 gerileyerek daha da düştü. Bu arada, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe çıktı daha düşük bir hızla küçüldü. Yılın ilk on ayı düşünüldüğünde, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 düştü.

Polonya’nın sanayi üretimi verileri üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, sektörün salgının ikinci dalgasından önce hızlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Toparlanma, ilk Covid-19 dalgasının ardından azaldı, ancak üretim Şubat ayına göre hala %1,2 daha yüksek. Bu, küresel üretimdeki iyileşmeyi ve yurt içinde cömert bir mali paketi yansıtıyor.”

Aylık bazda (mevsimsellikten arındırılmış) sanayi üretimi, önceki ayın %3’ünden sonra %1,6 artarken sektörün henüz ikinci Covid-19 dalgasının ve yeni kısıtlamaların etkisinden zarar görmediğini söyledi.
Polonya Sanayi Üretimi
Kaynak: Trading Economics

Ancak bunun Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşmesi gerektiğini, etkinin hizmetlerden daha az ölçüde olacağını tahmin ederek şöyle konuştu:

“Polonya’daki kısıtlamaları ve hareketliliği ölçen endeksimiz, Covid-19 etkisinin 2Ç20 ortalamasına göre daha güçlü olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, salgının endüstri üzerindeki etkisinin ilkbahardan çok daha az şiddetli olmasını bekliyoruz. Hem küresel hem de yerel olarak yeni kısıtlamalar, öncelikle doğrudan kişisel etkileşim gerektiren hizmetleri etkilemektedir.

Yetkililer, görece iyimser endüstriyel duyarlılığa da yansıyan üretim zincirlerini bozmamaya çalışıyor. Asya’daki ekonomik canlanma da destek sunuyor. Ekonomi güçlü harcamalarla desteklenmeye devam ederken dördüncü çeyrekteki GSYİH düşüş ölçeğinin, ikinci çeyrekte görülenin yarısı ila üçte birine ulaşması gerektiğini tahmin ediyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu