Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya Sanayi Üretimi Aralık’ta Beklentilerin Üzerinde Arttı

Polonya’da sanayi yükseliş trendine devam ediyor. Aralık ayında üretim, Kasım ayındaki %5,4'e karşı %11,2 artarak beklentilerin çok üzerine çıktı.
Polonya Sanayi Üretimi Aralık’ta Beklentilerin Üzerinde Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Polonya, açıkladığı sanayi üretimi verileriyle olumlu yönde şaşkınlık yarattı. Buna göre Polonya’nın endüstriyel üretimi, Kasım ayındaki yüzde 5,4 artış ve yüzde 8,7’lik pazar beklentilerini aşmanın ardından, 2020 yılının Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 11,2 arttı.

Polonya Merkezi İstatistik Ofisi (GUS) raporuna göre bu Ekim 2017’den bu yana sanayi üretimindeki en yüksek büyüme oranı oldu. Artış, imalat için çıktı artışı toparlanmasından kaynaklandı ki yüzde 7,2’ye karşı yüzde 12,8 arttı.

Bu da ağırlıklı olarak bilgisayar, elektronik ve optik ürünler üretimi; elektrikli ekipman ve kauçuk ve plastik ürünlerin imalatından kaynaklandı.

Polonya Aralik 2020 Sanayi UretimiBuna ek olarak, madencilik ve taş ocakçılığı bir toparlanma yaptı (yüzde eksi 3,4’e karşı yüzde 9,7) ve su arzı artmaya devam etti. (yüzde 7,4’e karşı yüzde 11,3) Aksine elektrik, gaz ve buharlı klima için üretim düşmeye devam etti (yüzde eksi 10,5’e karşı yüzde 2,8)

Toplamda, yılın on iki ayı için endüstriyel faaliyet bir yıl önceye göre yüzde 1 küçüldü. Veriler üzerine yayımlanan ING notu, geçen yılın ikinci çeyreğinde sektör dibe vurduktan sonra toparlanmaya devam ettiğini savundu.

Bu, Asya’dan devam eden talep, Almanya endüstrisinde nispeten iyi bir durum ve erişilemeyen hizmetlerden dayanıklı mallara olan talebin değişmesiyle desteklendi.
Polonya Sanayi Üretimi Kasım
Kaynak: Trading Economics

Aralık ayında Aralık 2019’un düşük tabanı ve elverişli iş günleri de rol oynadı. Veriler, dayanıklı tüketim mallarına yönelik tüketici talebinde güçlü bir toparlanma olduğunu gösterdi. Büyüme Kasım ayındaki %7,7’den yıllık %30,2’ye hızlandı. Aralık ayının en önemli aylık verilerinin açıklandığını ve tüm rakamların olumlu bir sürpriz olduğunu kaydetti.

İşgücü piyasası güçlü olmaya devam ederken, inşaatın toparlandığı ve endüstriyel üretimin büyümeye devam ettiği dile getirildi. Perakende satışlar son zamanlarda negatif olmasına rağmen, düşüşlerin beklenenden daha düşük olduğu aktarıldı. Ayrıca tüketici harcamalarındaki büyüme, hanehalkı bütçe kısıtlamalarından ziyade idari engellerle sınırlı göründü. 4Ç20’de, GSYİH’deki çeyreklik düşüşün, 2Ç20’deki düşüşün yalnızca onda biri kadar olduğu tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu