Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya Ekonomisinin 4Ç20’de %2,8 Gerilediği Tahmin Edildi

Polonya ekonomisi 2020’nin son çeyreğinde önceki yılın aynı döneminden yüzde 2,8 düştü. Üçüncü çeyreğe göre ise yüzde 0,7’lik gerileme oldu.
Polonya Ekonomisinin 4Ç20’de %2,8 Gerilediği Tahmin Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan resmi rapora göre Polonya’da mevsimsel olarak düzeltilmemiş hacim bazında gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), 2019’un aynı dönemindeki %3,6 artışa kıyasla 2020’nin dördüncü çeyreğinde %2,8 oranında azaldı.

4Ç20’de GSYİH’nin önceki çeyreğe göre yüzde 0,7, bir önceki yılın dördüncü çeyreğine göre yüzde 2,8 daha düşük olduğu tahmin edildi. 2020’nin 4. çeyreği için sunulan flaş GSYİH tahmininin, COVID-19’un ve pandeminin sonuçlarını önlemek için getirilen hükümet önlemlerinin etkilerini içerdiği belirtildi.

Verilerin ön nitelik taşıdığı ve 26 Şubat’ta açıklanacak GSYİH tahmininde revize edilebileceği bilgisi de verildi.
Polonya 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Central Statistical Office of Poland (GUS)

Öte yandan dün Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan kış ekonomik tahminlerinde, Polonya için iyimser öngörüler yapıldı. Polonya’nın son iki yılda pozitif kümülatif ekonomik büyüme kaydeden dört AB ülkesinden biri olduğunu gösteren Avrupa Komisyonu verileri, koronavirüs salgınına rağmen durgunluk yaşamayan İrlanda’da GSYİH’nin yüzde 8,6’lık kümülatif ekonomik büyümesiyle son iki yılın en büyük artışını yaşadığını ortaya serdi.

İrlanda dışında son iki yılda pozitif kümülatif ekonomik büyüme bildiren AB ülkeleri Polonya (yüzde 1,7), Litvanya (yüzde 3,4) ve Estonya (yüzde 2,1) oldu.
Avrupa Komisyonu Polonya Tahmin
Kaynak: European Commission

Aynı zamanda The First News’in haberine göre üst düzey bir banka yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Polonya’nın Covid-19 salgınıyla başa çıkmada AB’nin en iyi ikinci ülkesi olduğunu söyledi.

Polonya’daki Bank Pekao’nın Başkanı Leszek Skiba, Twitter’da AB Komisyonu tahminlerinin Polonya ekonomisini İrlanda’dan sonra salgınla başa çıkmada Avrupa’da ikinci en iyi konuma getirdiğini ve Polonya GSYİH’sinde 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar yüzde 5’in üzerinde bir büyüme beklendiğini yazdı.

AB Komisyonu’nun son tahminlerine göre Polonya GSYİH‘si bu yıl yüzde 3,1 ve 2022’de yüzde 5,1 artacak. Komisyon aynı zamanda yalnızca yüzde 2,8’lik bir GSYİH düşüşü ile Polonya’daki salgın kaynaklı ekonomik çöküşün AB’nin 2020’deki en düşükleri arasında olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu