Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar, Trump’ın Ticaret Konuşmasından Olumlu İşaretler Bekliyorlar

Piyasalar bugün gerçekleşecek olan Trump konuşmasından, ticaret ile ilgili iyimser işaretler almayı bekliyorlar.
Piyasalar, Trump’ın Ticaret Konuşmasından Olumlu İşaretler Bekliyorlar
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin ticaret politikasını bugün New York Ekonomik Klübü’nde paylaşacak. Piyasaların ise bu konuşma ve Powell’ın yarın Kongre Ortak Ekonomik Komitesi’nde yapacağı konuşma ile bir testten geçmesi tahmin ediliyor. Buna karşın Trump’ın bugün ticaret ile ilgili olumlu işaret vermesi bekleniyor.

Woodrow Wilson ve John F. Kennedy gibi ABD başkanlarının, eski Sovyet Devlet Başkanı Mikhail Gobachev, Çin Başbakanı Li Keqiang gibi liderleri ağırlamış olan kulüpte Trump, öğle yemeğinde konuşacak. Burada Çin ile uzun zamandır devam eden ticaret sürtüşmesinden endişeli olan yatırımcılar için olumlu haberler vermesi izlenecek.

Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere, “Başkanın, düşük vergi, deregülasyon, adil ve karşılıklı ticaret politikalarının ABD tarihindeki en uzun ekonomik toparlanmayı rekor düşük işsizlik oranı, artan ücretler ve tüketici güveni ile nasıl desteklediğini vurgulamasını bekleyebilirsiniz,” dedi. Daha fazla bilgi vermeyi de reddetti.

ABD borsaları, Beyaz Saray ve Pekin’in küresel ekonomideki belirsizliği ortadan kaldırmak için uzun bir yol kat edebilecekleri ticaret anlaşmasına yakın olması umuduyla son haftalarda rekor seviyelere ulaştı. Geçen hafta her iki taraftan da yetkililer, tarifeleri geri almak için bir anlaşma yaptıklarını dile getirdi. Ancak Trump bu konuda herhangi bir anlaşmaya varıldığı kararını reddetti.

ABD-Çin ticareti ile ilgili olumlu bir konuşma, Minneapolis’teki Leuthold Group’ta yatırım sorumlusu olan Jim Paulsen’den geldi. Paulsen, müzakere altındaki birinci aşama anlaşmasının özel detayları olmasa bile pazar katılımcılarını tatmin edeceğini belirtti.

Paulsen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Hala bir şeyler yapmayı çok yakınmış gibi hissediyorsunuz. Anlamsız olsa bile anlamlı olacaktır,” dedi.

Kulübün sözcüsü Erin Klem’in söylediğine göre konuşmaya 1350’den fazla kişinin katılması bekleniyor. Ancak herkes Trump’ın büyük ekonomik politika adresleri için bir mekan olarak hizmet veren 112 yaşındaki kulüple yaptığı konuşmanın, yatırımcılar tarafından yapıcı olacağını düşünmüyor.

Herkes Konuşmadan Umutlu Değil

Herkes Konuşmadan Umutlu DeğilTeksas Austin’deki Charles Schwab’ın ticaret başkan yardımcısı ve türev başkanlarından olan Randy Frederick’in, Trump’ın konuşmasının belirsizliğe son vereceğine dair çok az umudu var.  Frederick, Trump’ın ticarette olumlu mu yoksa olumsuz mu olacağını tahmin etmenin çok zor olduğunu düşünüyor.

“Bugün var olan her türlü belirsizlik yarın da var olacak,” diyen Frederick, eğer Trump herhangi bir tarifeyi geri almadığını söylerse pazarın olumsuz tepki vereceğini söyledi.

Oxford Economics’in ABD baş ekonomisti Gregory Daco, ticaret savaşının ABD’deki büyümenin yaklaşık yüzde 80’ini kestiğini ifade etti. Büyüme yüzde 3,1 seviyesinde yıla başladıktan sonra, üçüncü çeyrekte yüzde 1,9’a geriledi. Zayıf ticari yatırım yavaşlamada büyük oranda etkili oldu.

Daco, Çin ile sınırlı bir ticaret anlaşmasının işleri bir kenara bırakmak için yeterli olup olmadığını sorguladı. Daco, “Bir işletme olarak şu an ortamın daha net olduğu, daha az tarife olduğu ve bu nedenle şimdi yatırım yapma ihtimalinizin daha yüksek olduğuna karar veriyor musunuz? Veya üç yıl sonra hala daha temkinlisin ve bunu bekleyelim diyorsun. Ben ikincisini tercih ederim,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu