Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Üretimin Normale Dönmesi Konusundaki Belirsizlikle Geriledi

Petrol piyasası Ortadoğu’da yaşanan gerilimin etkisiyle çalkalanırken, fiyatlar üretimin eski haline ne zaman döneceği konusundaki belirsizlikle hafif geriledi.
Petrol Fiyatları Üretimin Normale Dönmesi Konusundaki Belirsizlikle Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Suudi Arabistan’a ait petrol üretim şirketi Saudi Aramco’ya düzenlenen saldırılar ülkedeki üretimin yarı yarıya düşmesine sebep oldu. Şirketin Üst Düzey Yöneticisi Amin Nasser saldırı sonrasında yaptığı ilk açıklamada tam kapasiteyle üretimin haftalar alabileceğini fakat üçte birlik bölümün Pazartesi günü başlayabileceğini söyledi.

Daha sonra kimliği belirtilmeyen kaynaklardan elde edilen bilgiye göre ise oluşan hasarın onarılması ve üretimin yeniden normale dönmesinin tahmin edilenden çok daha uzun sürebileceği öğrenildi.

Küresel ham petrol arzının %5 düşmesine sebep olan olay petrol piyasasında endişelerin artmasına yol açtı. Körfez’de yaşanan gerilim fiyatların 72 dolara kadar fırlamasına sebep olurken üretim konusundaki belirsizlikle bu sabah hafif gerilediğini görmekteyiz.

Cornell Capital LLC ortağı Ann Berry, üretimin eski haline ne zaman döneceği konusunda piyasanın çok ciddi kafa karışıklığı içinde olduğunu söyledi.

Üretim BelirsizliğiBerry daha önce yapılan açıklamalarda üretimin %100 eski performansını sağlamasının kısa süre içerisinde gerçekleşeceğinin bildirildiğini fakat şu anda durumun bundan uzak olduğunu aktardı. Saudi Aramco Üst Yöneticisi Amin Nasser tam kapasiteyle üretimin ancak haftalar içerisinde tamamlanabileceğini belirtti.

Söz konusu açıklama piyasada endişeleri artırırken fiyatlar kazançlarının bir kısmını geri verdi. Orta Doğu’da yaşanan gerilim, Amerika’nın saldırılardan İran’ı sorumlu tutması ve küresel petrol arzında tarihin en büyük kaybının yaşanması piyasada dalgalanmaya sebep oluyor.

Citigroup üretimin tamamen eski haline dönmesinin yılın sonuna kadar bile gerçekleşemeyebileceğini öngördü.

Üretim ToparlanmasıBanka analistleri tarafından yapılan açıklamada üretimin kolay kolay tamamlanamayacağı, hatta günlük 1-1,25 milyon varillik daha azalacağı tahmin edildi. Stokların piyasa tahminlerinden çok daha kritik düzeyde olduğu belirtildi. Elde edilen bilgilere göre Saudi Aramco kayıp üretimin bir kısmını karşılayabilmek için atıl offshore petrol sahalarının devreye alabilir.

Danışmanlık şirketi Rystad Energy A/S ise 26 günlük ihracatı karşılayacak kadar stokların olduğunu belirtiyor. ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü verdiği demeçte stratejik petrol rezervinin kullanılması konusunda talimat verdi. Ayrıca gelişmiş ülkelerin de akaryakıt stoklarını acilen koordine etmeleri gerektiği aktarıldı.

Pazartesi günü 69 doların üzerinde kapanan Brent petrol, 1988 yılından bu yana en büyük günlük yükselişini kaydetti.

17 Eylül Petrol FiyatlarıCumartesi gerçekleşen saldırısı sonrasında Brent petrolün varil 71,95 dolara kadar yükseldi. Ancak üretimin yeniden normale dönmesinin yarattığı belirsizlik ile hafif gerileyerek dün kapanışı 69 dolar üzerinden yaptı. TSİ 10:06’da Brent petrolün varili 68,69’dan, ham petrolün 62,09 dolardan işlem görüyor.

Commonwealth Bank of Australia Analisti Vivek Dhar, tesislerin tam kapasiteyle üretime başlamasının ayları bulması halinde, fiyatların 70-80 dolara çıkabileceğini söyledi. Ek olarak İran’a yönelik misilleme saldırılarının da fiyatları yukarı çekeceği öngörüldü.

Goldman Sachs Emtia Araştıma Birimi Yöneticisi Jeffrey Currie ve Emtia Stratejisti Damien Courvalin tarafından yapılan açıklamada da arz kesintisinin devam etmesi halinde Brent petrolün varilinin 75 doları aşabileceği yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu