Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Ticaret Savaşı Endişesiyle Yılın En Büyük Haftalık Kaybına Yöneldi

Ticaret savaşlarında artan tansiyon küresel ekonomik büyümeye dair endişeleri şiddetlendirirken, petrol fiyatları son bir yılın en büyük haftalık kaybını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
Petrol Ticaret Savaşı Endişesiyle Yılın En Büyük Haftalık Kaybına Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasında teknoloji savaşlarının başlamasıyla kötüleşen ticaret ilişkilerinin, küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişesiyle düşüş gösterdi. Piyasalardaki bu tedirginlik Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntısına devam edip etmeyeceği tartışmalarını gölgede bıraktı.

WTI petrol fiyatları, önceki gün ABD’de ham petrol stoklarının artış gösterdiği açıklamasının ardından, Mart ayından bu yana ilk kez 60 doların altına inerken, fiyatlar yılın en büyük haftalık kaybını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları, ticaret savaşlarının yarattığı endişeyle Aralık ayından bu yana en büyük haftalık kaybına yöneldi.

Ticaret Savaşları PetrolVadeli petrol kontratları New York’ta dün %5,7’lik düşüşün ardından hafif toparlandı. Ham petrol, ABD’nin Çinli Huawei’yi kara listeye alması bunun riskli varlıklara satış getirmesiyle Mart ayından bu yana ilk kez varil başına 60 doların altına indi. TSİ 10:38’de ham petrolün varili 58 dolardan, Brent petrolünkü ise 68 dolardan işlem görüyor.

Uzmanlar OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarını Haziran ayından öteye alma ihtimalinin fiyatlardaki düşüşü destekleyeceğini belirtiyor. Diğer yandan Ortadoğu’da yaşanan siyasi gerginlik, Venezuela, Rusya ve Nijerya’daki üretim aksaklıklarının da negatif etken olduğu belirtiliyor. Ancak tüm bunları gölgede bırakan ve etkisinin daha yoğun bir şekilde hissedildiği faktörün ise ticaret savaşları olduğu belirtiliyor.

Tokyo’da Japan Oil, Gas & Metals National Corp. Baş Ekonomisti Takayuki Nogami, gittikçe kötüleşen ABD – Çin ilişkilerinin, piyasadaki aşağı yönlü beklentiyi artırdığını söyledi.

24 Mayıs Petrol FiyatlarıBaşarılı ekonomist ham petrolün önümüzdeki hafta, ülkelerin ekonomik göstergelerinin ticaret savaşının etkisi hakkında daha fazla işaret verecek olmasından dolayı sınırlı yükseliş gösterebileceğini yorumladı.

Kopenhag’da Saxo Bank A/S Emtia Atrateji birimi yöneticisi Ole Sloth Hansen, “Ne Orta Doğu’da tansiyonun yükselmesi ne de OPEC arz kısıntısının uzatılması petrol fiyatlarını dar aralığından yükseltemedi. Ticaret savaşının küresel ekonomik büyüme üzerindeki etkisine yönelik endişeler ve inatçı şekilde güçlü dolar fiyatları sınırlıyor.” açıklamasında bulundu.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), bu hafta %6,7 oranında düşerek, 21 Aralık 2018 tarihinden bu yana en sert haftalık kaybını gerçekleştirmeye yöneldi. Temmuz vadeli Brent petrolünün haftalık toplam kaybı ise %5,2’ye ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu