Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Rusya’nın Üretim Kısıntısına Hazır Olduğunu İşaret Etmesiyle Yükseldi

Haftalardır arz kesintini konusunda isteksiz davranan Rusya, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün sürmesiyle üretimi %15 azaltabileceğini bildirdi. Fiyatlar bu haberin etkisiyle yükseldi.
Petrol Rusya’nın Üretim Kısıntısına Hazır Olduğunu İşaret Etmesiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta petrol piyasası için oldukça hareketli geçti. Öncesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya ve Suudi Arabistan arasında üretim kesintisi anlaşmasına dair umut verici açıklamaları fiyatların yükselmesini sağladı.

10 milyon varil arz kısıntısı piyasalarda çok fazla bulunup kuşkuyla değerlendirilirken, fiyatlar yeniden düşüş göstermişti. Ancak hafta başından bu yana yapılan telefon görüşmelerine ve uzmanların yorumlarına bakıldığında arz kısıntısı anlaşmasının gelmek üzere olduğu sonucu çıkıyor.

Bugün OPEC ve ortakları video konferans şeklinde bir toplantı yapacak. Cuma günü ise G-20 ülkelerinin enerji bakanları ile bir görüşme gerçekleşecek. Petrol fiyatları söz konusu iyimserliğin artmasıyla Perşembe günü erken işlemlerde yukarı yönde hareket ediyor.

Çarşamba günü Moskova’dan gelen açıklamada kısıntılara hazır olduğunun sinyalinin alınmasıyla fiyatlar yükselişe geçti.

Rusya Üretim Kısıntısına HazırDünyanın her yerinde görülen koronavirüs pandemisi petrol fiyatlarında sert düşüşlere yol açarken OPEC ve ortakları geçtiğimiz haftalarda bu duruma çözüm olmak için üretimi kısma teklifinde bulunmuştu.

Fakat Rusya bu öneriye yanaşmadı ve beklemede kalmayı tercih etti. Geçen süre zarfında salgının şiddeti büyüdükçe fiyatlardaki çöküş genişlerken önceki hafta ABD Başkanı Trump, Rusya ve Suudi Arabistan arasında arabulucu olmaya karar verdi.

Dün Rusya’dan yapılan açıklamada arz kısıntısına hazır olduklarını belirten ifadeler kullanıldı. Eğer anlaşma sağlanırsa Rusya günlük 1,6 milyon varil yani %15 kadar üretim kısıntısına gidecek.

TSİ 10:36’da Brent petrolün varili %2,95 artıda 33,81 dolardan işlem görüyor.

9 Nisan Petrol FiyatlarıPerşembe günü yapılacak OPEC toplantısı öncesinde pozitif seyreden Brent petrol açılışın ardından 32,85 – 33,95 dolar arasında hareket etti. Şu dakikalarda %5,61 artıda 26,50 dolardan işlem gören Amerikan tipi ham petrol ise 25,41 – 28,24 dolar arasında seyretti.

ABD ticari ham petrol stokları geçen hafta %3,2’lik artışla (15,2 milyon varil) 484,4 milyon varile çıktı. Bu seviye 9,3 milyon varil olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stoklarında değişim olmadı ve 635 milyon varilde kaldı.

Ülkedeki benzin stokları bir önceki haftaya kıyasla %4,3’e tekabül eden 10,5 milyon varillik artışla 257,3 milyon varile çıktı. Üretim tarafındaki gelişmelere baktığımızda haftalık bazda günlük 173 bin varil düşüşle 5,87 milyon varile gerilediğini görmekteyiz. ABD günlük petrol ihracatı söz konusu dönemde 322 bin varil azalarak 2,83 milyon varile indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu