Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol ABD Stoklarına İlişkin Belirsizlikle Mart Başından Bu Yana İlk Haftalık Kaybına Yöneldi

ABD ham petrol stoklarındaki dengesizlik ve üretim kısıntılarının uzatılması konusundaki belirsizlik fiyatları düşürürken, Mayıs ayının başından bu yana ilk defa bir haftayı kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.
Petrol ABD Stoklarına İlişkin Belirsizlikle Mart Başından Bu Yana İlk Haftalık Kaybına Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre geçen hafta ham petrol stokları %0,3’e denk gelen 1,4 milyon varillik düşüşle 455,2 milyon varile geriledi. Piyasa 1,2 milyon varillik bir azalma bekliyordu. Bir önceki hafta ise 7 milyon varillik bir artış olmuştu.

Analistler ABD ham petrol stoklarına ilişkin belirsizliğin petrol piyasasında tedirginlik yarattığını dile getirdi. Ek olarak küresel üreticilerin arz kısıntılarının geleceğine dair belirsizliği de baskı yaratırken, petrol fiyatları Mart ayının başından bu yana ilk haftalık kaybına yöneldi.

ABD ham petrol stokları geçen hafta 1,4 milyon varil gerilerken, stratejik ham petrol stoklarında değişiklik olmadı.

Ülkedeki benzin stokları ise 2,1 milyon varil düşüş olmasını öngören piyasa beklentisinden daha az gelerek 1,2 milyon varil azaldı. Bir önceki hafta ise 7,7 milyon varillik bir azalma gerçekleşmişti. ABD ham petrol ithalatı söz konusu dönemde günlük 607 bin varil düşerek 5,99 milyon varile geriledi.

İhracatta ise 52 bin varillik bir artışla, günlük 2,4 milyon varil seviyesine çıkıldı. Ham petrol üretimi geçen hafta Alaska eyaletinde 6 bin varil olmak üzere, diğer eyaletlerde toplamda 100 bin varil azaldı. Böylece ABD’nin ham petrol üretimi son 64 haftada, 15. kez düşüş gerçekleştirdi.

Fiyatlar, ABD stoklarındaki tutarsızlığın yarattığı belirsizlik ile Mart ayının başından bu yana ilk haftalık kaybını geçirmeye yöneldi.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında dün kapanışı 29 sent düşüşle, varil başına 63,76 dolardan yaptı. Haziran vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 210 sent düşüşle 71,62 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Haziran vadeli WTI’a kıyasla 7.74 dolar primli işlem gördü.

GÜNCEL PETROL FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

TSİ 11:12’de Brent petrolün varili 71,25 dolardan, ham petrolün ise 63,48 dolardan işlem görüyor. Sumitomo Corporation Global Research Co. Analisti Kei Kobashi, yatırımcıların ABD’nin İran’a uygulayacağı muafiyetin süresinin dolmasını ve OPEC’in Mayıs toplantısını beklediğini söyledi.

Piyasa bir yandan da OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarını uzatıp uzatmayacağına ilişkin spekülasyonları değerlendiriyor.

Fiyatlar bu yılın başından beri %40’tan fazla yükseldi. OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı anlaşmasına bağlı kalması ile yükseliş trendinde olan petrol fiyatları, son birkaç haftadır ters yöne hareket etmeye başladı. OPEC toplantısının da gerçekleşeceği Mayıs ayı petrol piyasası için çok önemli. Gelecek ay ABD’nin İran muafiyetinin sürüp sürmeyeceğine dair hangi kararı vereceği de netlik kazanacak.

Üzerinde konuşulan en önemli konulardan bir diğeri ise OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarını uzatıp uzatmayacağı konusunda vereceği karar olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle Mayıs ayında yapılan toplantı, söz konusu karara ilişkin bir sinyal alınması açısından önem teşkil ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu