Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC Toplantısını Bekleyen Petrol Fiyatları Kasım’ı %7 Yükselişle Tamamladı

Ticaret iyimserliğiyle artış gösteren petrol fiyatları üst üste dördüncü haftayı da kazançla tamamlarken, radarda Aralık’taki OPEC toplantısı bulunuyor.
OPEC Toplantısını Bekleyen Petrol Fiyatları Kasım’ı %7 Yükselişle Tamamladı
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları 5 Aralık’ta, Viyana’da toplantı düzenleyecek. Üretim kısıntısının devam edip etmeyeceği konusunda bu toplantıdan çıkacak kararlar piyasalar için çok önemli.

Bazı emtia uzmanları, büyük üreticilerin daha fazla kısıntı kararı alma konusunda isteksiz davranabileceğini söylüyor. Gelecek ay yapılacak OPEC toplantısının yanında ticaret gelişmelerini izleyen fiyatlar Kasım ayını yükselişle tamamladı. Böylelikle Nisan ayından bu yana en uzun haftalık kazanç serisini gerçekleştirmiş oldu.

Petrol fiyatları ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlığın artmasıyla sert gerileyerek ayı piyasasına girmişti.

Petrol Ayı Piyasasından ÇıktıDünyanın en büyük iki ekonomisi arasında başlayan ticaret savaşı beraberinde küresel yatırımların azalmasına ve petrolde talep düşüklüğüne sebep oldu. Bu gelişmenin etkisiyle Brent petrolün varili 75 dolardan 56 dolara kadar geriledi.

Üstelik bu durum OPEC’in piyasayı dengelemek amacıyla arz kısıntısı kararı almasına rağmen gerçekleşti. ABD ile Çin arasında anlaşmaya dair müzakerelerin yeniden başlaması ve kısmi anlaşmanın ilk kısmının imzalanmak üzere olduğu beklentisi fiyatların yeniden denge bulmasını sağladı.

Ekim ayı boyunca Brent petrol 60 – 64 dolar arasında hareket etti. Bugün 63,86 dolara kadar tırmanarak üst üste dördüncü haftayı da kazançla tamamlamayı başardı. Uzmanlar ticaret anlaşmazlığının devam etmesi durumunda fiyatların yeniden baskı hissedeceğini belirtiyor.

Ham petrolün varil fiyatında gün için hareket aralığı 57,88 – 58,23 dolar oldu.

Ham PetrolHam petrol fiyatları haftalık bazda %0,4, Kasım ayının tamamında ise %7 oranında yükseliş gösterdi. AxiTrader piyasa stratejisti Stephen Innes, ticaret görüşmelerindeki iyimserliğin küresel büyüme üzerinde olumlu etki yarattığını ve petrol fiyatlarını da desteklediğini belirtiyor.

Ancak fiyatların sadece bu konuya bağlı kalmadığını söyleyen stratejist, daha birçok önemli konunun da takip edilmesi gerektiğini yorumluyor.

Bunların en başında OPEC toplantısından çıkacak karar yer alıyor. Piyasa otoritelerinden farklı görüşler gelmeye devam ederken, söz konusu belirsizlik fiyatların dar bantta dalgalanmasına yol açıyor. Ancak genel olarak beklenti üretim kısıntısının daha da artırılması gerektiği yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu