Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petroldeki Kademeli Düşüş OPEC’in ABD’deki Pazar Paylarını Geri Almasını Sağlayabilir

Petrol fiyatlarındaki kademeli düşüşün, OPEC'in ve Suudi Arabistan'ın ABD'deki bazı pazar paylarını geri almalarını sağlayabileceği söyleniyor.
Petroldeki Kademeli Düşüş OPEC’in ABD’deki Pazar Paylarını Geri Almasını Sağlayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol tarafından son dönemde OPEC’in arz kesintilerini uzatma kararı ve OPEC+ ülkelerinin de bunu desteklemesi dikkat çekerken, ABD tarafında ticaret savaşlarına odaklanıldığı görülüyor. ABD’nin İran yaptırımları ve Trump’ın arz kesintilerine yönelik görüşleri ise petrol fiyatları üzerinde etkisini koruyor.

Önümüzdeki yıllarda petrolde yaşanacak kademeli düşüşün, Suudi Arabistan ve OPEC’in ABD’deki bazı pazar paylarını geri almasını sağlayabileceği söylendi.

OPEC ve Arabistan Paylarını AlacaklarJP Morgan’daki EMEA petrol ve doğal gaz araştırmaları başkanı Christyan Malek bu yöndeki görüşlerini belirtti. Malek, “Suudi Arabistan ve OPEC, ekonomik büyüme ve sermayeye etkili bir şekilde bağımlıyken petrole destek olmak için oradalar. Fakat boğalara söylediklerimiz şudur: Alışmayın,” dedi.

Bu haftanın başlarında OPEC ve diğer 10 müttefik üretici ortak, 9 ay boyunca günde 1,2 milyon varil kesinti kararının devam etmesine karar verdiler. Bazen OPEC+ olarak da adlandırılan enerji ittifakı, ham fiyatların artırılması için sürekli bir teklifin bir parçası olarak 2017’den bu yana üretimi düşüyor.

Orta Doğu hakimiyeti altındaki grup, ham petrol fiyatlarının 100 doların üzerinde işlem görmesinden beş yıl sonra da 60 dolar civarına yakın tutmayı başardı.

Petrolü 60 Dolarda TuttularAncak uzun süredir devam eden üretim kesintileri, küresel petrol piyasası havuzundaki payını neredeyse otuz yılda en düşük seviyeye çıkardı. Öte yandan ABD kaya gazı endüstrisi, küresel petrol piyasasını arz ile boğarak, talep kaygılarını azaltmak için OPEC liderliğindeki çabaları bastırmakla tehdit edecek kadar hızlı bir şekilde genişledi.

OPEC’in baş ülkesi olan Suudi Arabistan’ın bu dinamiği değiştirip değiştirmeyeceğine inanıp inanmadığı sorulduğunda Malek, ABD kaya gazı endüstrisini geride bıraktığını söyledi. Malek, “Şu anda OPEC ve Suudi Arabistan’ın mali ile ekonomi politikasına odaklandıklarını düşünüyorum,” dedi.

Malek’e göre; değer önermesi, kaya gazına bedava bir geçiş izni vermeleri gerçeği kısa ömürlü ve kimse 60 ila 70 dolar ile mutlu olmaz.

Kaya Gazına Bedava Geçiş İzniMalek, “Bar düşmeye devam ediyor, sadece çok kademeli. Birkaç yıl sonra 50 doların iyi bir petrol fiyatı olmasını bekliyorum, bu noktada Suudi Arabistan ve OPEC’in pazar paylarını geri kazanabileceğini görüyor ve daha rekabetçi hale geliyor,” dedi.

Ham Petrol Fiyatlarını Takip Etmek için Tıklayın.

Uluslararası gösterge Brent petrolü, sabahki işlemlerde yaklaşık 63,80 dolardan işlem gördü. Önceki seansta ise çok az değişiklik gösterdi. ABD West Texas Intermediate ise yüzde 0,4 düşüşle 57,13 dolar seviyesinde gerçekleşti. Suudi Enerji Bakanı Khalid Al Falih, bu hafta başında Avusturya’nın Viyana kentinde verdiği demeçte, kaya gazının nihayetinde tarihteki diğer havzalarla aynı şekilde gideceğini söyledi.

Al Falih, “zirve, düzlük ve sonra düşüş” tanımını kullanarak, bunu yapana kadar ayarlamaya devam etmenin sağduyulu olduğunu düşündüğünden bahsetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu