Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol ABD Stoklarının Düşmesiyle Hafta Başından Bu Yanaki Kayıplarını Aldı

Hafta başından bu yana düşüş eğilimli hareket eden petrol fiyatları ABD’de ham petrol stoklarının azalması ve FED’den gelen açıklamalar sonrasında sert yükseldi.
Petrol ABD Stoklarının Düşmesiyle Hafta Başından Bu Yanaki Kayıplarını Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ABD’deki ham petrol stokları geçen hafta 3,1 milyon varil azalarak 482,4 milyon varile geriledi. Bir önceki hafta ise piyasa beklentisine ters yönde bir gelişme göstererek 2,2 milyon varil artış göstermişti.

Hafta başından bu yana düşüş eğilimli hareket eden fiyatlar ABD’de ham petrol stoklarının düşmesi ve FED açıklamaları sonrasında güçlü bir yükseliş gösterdi. TSİ 13:40 itibarıyla Brent petrolün varili 63,27, ham petrolün 55,53 dolardan işlem görüyor.

ABD ticari ham petrol stokuna dahil olmayan stratejik ham petrol stoku da geçen hafta bir önceki haftanın seviyesinde kaldı ve değişiklik göstermedi.

ABD Ham Petrol StoklarıEIA verilerine göre ülkedeki ham petrol stokları bir önceki haftaya göre %0,6 düşerken, benzin stokları %0,7’ye denk gelen 1,7 milyon varillik düşüşle 233,2 milyon varile geriledi. ABD ham petrol üretimi söz konusu dönemde günlük ortalama 100 bin varil düşüş gösterdi. Bunun 14 bini Alaska eyaletinde gerçekleşti.

Son verilerle birlikte 8 – 14 Haziran haftasında ABD’deki ham petrol üretimi günlük ortalama 12,2 milyon varil seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Ülkedeki petrol ithalatı geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük 144 bin varil düşerek 7,46 milyon varile indi. İhracatta ise günlük ortalama 300 bin varillik artışla 3,42 milyon varil seviyesi görüldü.

Petrol fiyatları stokların azalması ve FED’in faiz indirim sinyali veren açıklamalarının ardından yükseldi.

20 Haziran Petrol FiyatlarıBugün vadesi dolacak Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 55,86 dolara kadar tırmandı. Ağustos vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında varil başına 63,88 dolara kadar çıktı. Seul’de HI Investment & Futures Corp. Emtia Analisti Sungchil Will Yun; ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ve OPEC’in Viyana’da yapacağı toplantıların piyasalar üzerinde belirleyici olacağını söyledi.

Ham Petrol Fiyatları ve Uzman Analizlerini Görmek için Tıklayın

OPEC tarafından yapılan açıklamada 25-26 Haziran’da yapılması planlanan 176. Olağan OPEC Toplantısının 1-2 Temmuz tarihine ertelendiği bildirildi. Toplantıda üretim kısıntısı anlaşmasına devam edip edilmeyeceği konusu üzerinde durulacak. ABD stoklarının fiyatların yükselmesini sağladığını belirten uzmanlar, FED’in 2008 yılından bu yana ilk kez faiz indirimi sinyali vermesinin de bu artışı desteklediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu