Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peter Navarro, USMCA Anlaşmasının Yıl Sonuna Kadar Onaylanacağından Emin

Trump’ın ticaret danışmanı Peter Navarro, Kuzey Amerika ticaret anlaşmasının yıl sonuna kadar onaylanacağı konusunda emin olduğunu söyledi.
Peter Navarro, USMCA Anlaşmasının Yıl Sonuna Kadar Onaylanacağından Emin
Yorum

Trump’ın ticaret danışmanı Peter Navarro, ABD Kongresi’nin Kuzey Amerika ticaret anlaşmasını yıl sonuna kadar kabul edeceğinden emin olduğunu söyledi. Kuzey Amerika ticaret anlaşmasının kabul edilme olasılığına yüzde 100 vereceğini dile getiren Navarro, bunun ülke için çok önemli olduğunun üzerini çizdi.

“Otomobillerimizi ve cheeseburgerlerimizi, özel sağlık sigortamızı almak, vergilerimizi yükseltmek ve sonra parayı sağlık bakımı için yasadışı göçmenlere vermek istiyorlar” diyere Nancy
Pelosi’nin bu konuda doğru olanı yapacağına inandığını belirtti.

ABD–Meksika–Kanada arasındaki NAFTA yerine getirilen USMCA, yönetimin bugüne kadarki temel ekonomik başarılarından bir tanesi.

Peter Navarro, USMCA AçıklamasıAnlaşma, ABD ile iki en büyük ticaret ortağı arasındaki ilişkilerde, otomobil parçaları için menşe ülkede daha katı kurallar bulunması ve daha iyi ücret uygulamalarının getirilmesi dahil bazı değişiklikler öne sürüyor. Ancak geçen yıl imzalanan anlaşma, Demokratların elindeki Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi tarafından oylanmayı reddederse, aksayabilir.

Çünkü Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve üst düzey Demokrat müzakereciler, anlaşmanın Amerikalı işçiler ve çevre için yeterli koruma sağlayıp sağlamadığı konusunda ikna olmuş değiller.

Peter Navarro, USMCA Anlaşmasının Yıl Sonuna Kadar OnaylanacakAyrıca, anlaşmanın bir parçasının ABD’deki tüketiciler için ilaç fiyatlarını artırabileceğinden endişe ediyorlar. ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nın yıl sonuna kadar onaylanacağı yönünde görüş bildiren Navarro’nun ise şu anda ABD-Çin görüşmelerinde olduğu gibi Kanada ve Meksika müzakerelerinde de kritik rol oynadığı biliniyor.

İkili görüşmelerde Pekin’i taviz vermeye zorlamanın bir yolu olarak, yönetimin tarifeleri kullanmasının tutarlı bir savunucusu olarak tanınan Navarro, dünyanın en büyük ekonomisinin müttefiklerine yaklaşımı konusunda Trump’la aynı doğrultudaydı.

Zaten Peter Navarro, yine bugünkü açıklamasında Çin’in ekonomik saldırganlık tutumuna en iyi cevabın ve en garantili yöntemin pazarlıklara iyi niyetle devam etmek olduğunu söyledi. Ek tarifelerin iyi iş çıkardığını ve vergilerin halkın desteğine sahip olduğunu belirten Navarro, tarifelerin Kasım’da yürürlüğe girip girmeyeceği sorusuna ise doğrudan yanıt vermedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu