Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Şubat’ta Aylık %3,4 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat 2021 için perakende satış endekslerini yayımladı. Perakende satış hacmi hem aylık hem yıllık bazda arttı.
Perakende Satış Hacmi Şubat’ta Aylık %3,4 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Şubat ayında perakende satış hacmi aylık yüzde 3,4 arttı.

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre ise %4,6 arttı. Ocak’ta ise yıllık yüzde 2,6, yıllık yüzde 0,6 artış oldu.

Şubat’ta yıllık bazda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 artış kaydetti.

Aylık bazda ise gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,4 arttı.
Perakende Satış Şubat 2021
Kaynak: TÜİK

Otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 artarken gıda, içecek ve tütün satışları değişmedi. Yıllık değişim tablosuna bakıldığında gıda dışı satışlarda posta veya internet üzerinden satışların yüzde 80,1 arttığı görüldü.

Cari fiyatlarla perakende ciro Şubat’ta yıllık bazda yüzde 21 arttı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 26,3’le en büyük artışı kaydetti. Sonrasında yüzde 22,7 ile gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ve yüzde 5,9’la otomotiv yakıtı satışları geldi.

Cari fiyatlarla perakende ciro Şubat’ta aylık yüzde 4,5 arttı. Otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,3 artışla başı çekti. Takip edenler yüzde 5,9 artışla gıda dışı satışlar ve yüzde 1,4 artışla gıda, içecek ve tütün satışları oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu