Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Kasım’da Aylık Bazda Artarken, Yıllıkta Geriledi

TÜİK tarafından 2018 yılı Kasım ayına ilişkin perakende satış endekslerine ait veriler yayımlandı. Buna göre; perakende satış hacmi aylık bazda arttı, yıllık bazda azaldı.
Perakende Satış Hacmi Kasım’da Aylık Bazda Artarken, Yıllıkta Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Perakende Satış Endeksleri’nin 2018 yılı Kasım ayı sonuçları yayımlandı. Buna göre; perakende satış hacmi, 2017 yılının Kasım ayına göre yüzde 6,3 oranında azalırken, Ekim ayına göre yüzde 0,1 artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla Kasım ayında gıda dışı satışlar yüzde 10 oranında, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,1 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla Kasım ayında gıda, içecek ve tütün satışları %1,4 artış gösterdi.

Takvim Etkilerinden Arındırılmış Perakende Satış HacimleriMevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarlar perakende satış hacmi, 2018 yılı Kasım döneminde Ekim dönemine göre yüzde 0,1 artış kaydetti. Aynı karşılaştırmada gıda, içecek ve tütün satışları %0,3, gıda dışı satışlar %0,6 oranında artış gösterdi. Otomotiv yakıtı satışları ise %1,3 oranında azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise 2018 yılı Kasım döneminde, 2017 yılının aynı dönemine göre %15,1 oranında artış gösterdi. Aynı karşılaştırmada gıda, içecek ve tütün satışları %20,4, gıda dışı satışlar %13,6, otomotiv yakıtı satışları ise %11,7 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, 2018 – Kasım ayında Ekim ayına göre değişim göstermedi.

Cari Fiyatlarla Perakende Ciro OranlarıAynı karşılaştırmada; gıda, içecek ve tütün satışları %0,9, gıda dışı satışlar %0,9 oranında artış gösterirken, otomotiv yakıtı satışları %3,3 oranında azalma kaydetti.

TÜİK tarafından 2018 yılı Kasım dönemine ait Ciro Endeksleri verisi de yayımlandı. Buna göre; toplam ciro yüzde 15,4 oranında artış gösterdi. Mevsim ve tahvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise Ekim ayına göre %4,6 oranında azalma gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2018 yılı Kasım ayında 2017 yılının aynı dönemine göre %23,2 artış kaydetti.

Takvim Etkilerinden Arındırılmış Sanayi Ciro EndeksiMevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise Ekim ayına göre %6,3 oranında azalma gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2018 yılı Kasım ayında 2017’nin Kasım’ına göre %1,1 oranında azaldı. Mevsim ve tahvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise Ekim dönemine göre %17,1 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise 2018 – Kasım döneminde, 2017 – Kasım dönemine göre %11,6 artış gösterdi.

Takvim Etkilerinden Arındırılmış Ticaret Ciro EndeksiMevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise Ekim dönemine göre yüzde 1,6 oranında azalma kaydetti. Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2018 yılının Kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,7 artış kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise Ekim ayına göre yüzde 2,3 oranında azalmaya işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu